AcasăEvenimentSportÎNCEPUT CU DREPTUL - Simona Halep a trecut de primul tur la...

ÎNCEPUT CU DREPTUL – Simona Halep a trecut de primul tur la Cincinnati

ÎNCEPUT CU DREPTUL Simona Halep a început excelent turneul de la Cincinnati. Rămasă a doua favorită după retragerea Serenei Williams, românca s-a calificat în optimile de finală, după ce a trecut în doar 55 de minute de Annika Beck, scor 6-3, 6-1.

A patra jucătoare a lumii a făcut un meci excelent, în care a reuşit nu mai puţin de 24 de lovituri direct câştigătoare şi 7 aşi, iar seria de victorii consecutive în circuitul WTA a ajuns acum la 11.

Singurul moment în care Simona a avut emoţii a fost la începutul primul set, când Beck a condus cu 2-1, după ce a câştigat un game contra serviciului. Replica jucătoarei noastre a venit însă imediat. Constănţeanca şi-a trecut în cont următoarele patru game-uri, apoi a încheiat setul cu 6-3, în doar 31 de minute.

Simona a deschis setul al doilea cu un break şi nu a cedat în niciun moment iniţiativa. Actul secund a durat doar 24 de minute şi a fost câştigat cu un 6-1 care nu lasă loc de comentarii.

Finalistă anul trecut la Cincinnati, românca şi-a asigurat un cec de 29.320 dolari şi 105 puncte WTA. În turul următor, Simona Halep va juca împotriva învingătoarei din meciul Daria Gavrilova (Australia) – Elina Svitolina (Ucraina, favorită 17).