AcasăEvenimentSportAL DOILEA OBIECTIV RATAT– CSM Știința Baia Mare a spus adio finalei...

AL DOILEA OBIECTIV RATAT– CSM Știința Baia Mare a spus adio finalei Cupei României

Într-un interval de doar două săptămâni C.S.M. Știința Baia Mare se vede în situația de a rata și cel de-al doilea obiectiv. După eșecul din Finala Cupei Regelui, 22-24 cu Timișoara, o finală pierdută în minutul șase de prelungire, a venit și acest eșec ce întrerupe seria de cinci prezențe consecutive în ultimul act. Frustrant pentru noi băimărenii este faptul că și de această dată băieții noștri au scăpat printre degete o calificare în finală în al optulea minut de prelungire.

Este adevărat că în prima repriză formația militară a fost mult mai prezentă în joc, zimbri ajungând pentru prima dată în 22-ul formației bucureștene de abia în minutul 28. Însă și așa elevii lui George Sava nu au reușit decât un singur eseu semnat de Nicholas Moa minutul 21. La reluare campioana României, forțează readucând după doar patru minute de joc echilibrul pe tabela de marcaj. Costică Ene culcă balonul în terenul de țintă stelist și scorul devine 5-5. Samoa Luke transformă și totul părea să reintre pe un făgaș de normalitate.

În ciuda unui joc oarecum pragmatic dar mai ales economicos, în minutul 56 același neo-zeelandez de 27 de ani Samoa Luke transformă o lovitură de penalitate și scorul devine 10-5. Cu șapte minute înainte de final gazdele au posibilitatea să reducă din handicap, însă fundașul de 24 de ani Ionuț Niacșu ratează din axul central de la doar 22 de metri. Cu trei minute înainte de final centrul tongalez Sione Fakaosilea vede și el cartonașul galben, după cel primit în startul partidei, minutul 15 de Andrei Florescu. Raportul de forțe din teren se echilibrează la 14, pilierul Sergiu Buzea fiind la rândul său trimis pe „banca suspinelor”.

Contrar tuturor așteptărilor, la ultima acțiune a meciului, militarii reușesc prin aripa tongaleză de 28 de ani Petelo Tupou să culce balonul de țintă, egalând situația la zece. Același Ionuț Niacșu trimite din flancul drept, balonul printre buturi, și astfel i-a sfârșit acest sumbru episod, numit semifinala Cupei României ediția 2015.

La finalul săptămânii viitoare, pe data de 5 octombrie începând cu ora 18.30,la Iași se va juca Finala Cupei României, dintre Timișoara Saracens R.C.M. și C.S.A. Steaua București, în timp ce zimbri băimăreni vor lupta cu cei de la C.S.M. Olimpia București pentru obținerea medaliei de bronz.

C.S.A. Steaua București – C.S.M. Știința Baia Mare 12-10 (5-0)

Cupa României – semifinale

Sâmbătă 26 septembrie

Stadionul Ghencea

Arbitrii: Robert Diaconescu (Constanța), Bogdan Milița (București), Alexandru Ionescu (București)

Arbitrul nr 4: Mihai Bădărău (București)

Arbitru video: Dănuț Frăsineanu (București)

Observator: Alexandru Dumitru (București)

C.S.A.Steaua București: 15.Mihai Golubenco, 14.Ionuț Dumitru, 13.Vasilică Pascu, 12.Ahofono Alovili, 11.Petelo Tupou, 10.Andrei Filip, 9.Grigoraș Diaconescu, 1.Andrei Florescu, 2.Cristi Cornei, 3.Costin Neacșu, 4.Bogdan Doroftei, 5.Alexandru Grigore, 6.Ahomee Tupou, 7.Nicholas Moa, 8.Eseria Vueti

Rezerve: 16.Igor Orghianu, 17.Mădălin Baraulea, 18.Dennis Naitoko, 19.Petre Neacșu, 20.Laurențiu Cocîrlă, 21.Ionuț Niacșu, 22.Manu Vainanuma, 23.Sergiu Buzea

Antrenor: George Sava

C.S.M.Știința Baia Mare: 15.Ratu Maravunawasawasa, 14.Georgel Cătună, 13.Sione Fakaosilea, 12.Giorgio Phillips, 11.Keeghan Sefton, 10.Luke Samoa, 9.Bidzina Shamkaradze, 1.Constantin Pristăviță, 2.Florin Bârdașu, 3.Paul Rusu, 4.Marius Dănilă, 5.Dumani Mtya, 6.Kuselo Moyake, 7.Constantin Ene-cpt, 8.Răzvan Ailenei

Rezerve: 16.Florin Gorun, 17.Silviu Suciu, 18.Waisea Nailago, 19.Andrei Iurea, 20.Daniel Cubaș, 21.Alexandru Pălii, 22.Alexandru Bucur, 23.Mihai Dico