AcasăEvenimentSportÎn sfârșit! Victorie dramatică pentru Dan Petrescu în Rusia!

În sfârșit! Victorie dramatică pentru Dan Petrescu în Rusia!

Dan Petrescu a reușit să obțină o victorie vitală în campionatul Rusiei, care mai calmează spiritele la Dinamo Moscova.
Echipa pregătită de Petrescu s-a impus pe tren propriu, scor 3-2, în fața lui Amkar Perm, după un meci plin de emoții și răsturnări spectaculoase, care l-au adus pe român de la agonie la extaz pe durata celor de 90 de minute.
Dan Petrescu a urcat pe locul 14 în Rusia după această victorie, având șase puncte în 9 meciuri.
Oaspeții au deschis scorul în minutul 25, prin Jakubko, după o gafă uriașa a portarului Berezovskiy, iar pentru echipa lui Petrescu a urmat o cursă de urmărire.
Cherenchikov a fost eliminat în minutul 37, astfel că Dinamo Moscova a jucat în superioritate numerică. Chiar și așa, jucătorii lui Petrescu au ratat ocazie după ocazie, au lovit de două ori transversala, dar în cele din urmă s-au impus.

Kevin Kuraniy a înscris din fața porții în minutul 78, întrerupând o secetă de 11 meciuri, iar Kokorin a majorat scorul final cu un șut superb cinci minute mai târziu.
Scorul final a fost stablit de Amkar, prin Breznanik, în prelungiri. Adrian Ropotan a fost titular la Dinamo, dar Dan Petrescu l-a scos la pauză de pe teren.

Dan Petrescu  s-a declarat multumit de cea de-a doua victorie obtinuta pe banca tehnica a formatiei din capitala Rusiei.

Totusi, „Bursucul” a fost suparat din cauza defensivei, care a incasat doua goluri demne de ligile de amatori.
„Sunt multumit de rezultat, insa nemultumit de faptul ca am luat goluri prea usor. De asemenea, ratam nepermis de mult. Daca ne uitam la rezultat, se poate spune ca vizita fanilor in cantonament a avut un efect pozitiv. Dinamo nu ar trebui sa ocupe locul pe care se afla acum in clasament, ar trebui sa fim mai sus”, a spus Dan Petrescu dupa meci.

Intrebat ce parere are despre criticile tot mai dese pe care le primeste de la specialistii rusi, tehnicianul a raspuns scurt: „Fiecare are dreptul la o opinie, asa ca nu vad de ce nu si-ar exprima-o.”