AcasăEvenimentSportÎN FINAL FOUR - CSM București s-a calificat pentru a treia oară...

ÎN FINAL FOUR – CSM București s-a calificat pentru a treia oară consecutiv în ultimul act al Ligii Campionilor

ÎN FINAL FOUR Jucătoarele de la CSM au făcut un adevărat festival al handbalului în meciul cu Metz, campioana Franței, care s-a deplasat la București cu șase proaspete campioane mondiale în lot, pentru prima manșă din sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

După prima repriză, „tigroaicele” aveau deja șase goluri avans (19-13), însă spectacolul total a venit abia în partea secundă, când supercampioanele României s-au dezlănțuit. Cea mai tare fază a meciului s-a petrecut cu 4 minute înainte de final, când Kurtovic a reușit o aeriană de senzație, după o pasă de efect a Isabellei Gullden, care a făcut o piruetă în aer înainte de a-i transmite mingea. Totodată, a fost și ultimul meci jucat de „Bella” pentru CSM, pe teren propriu, în Liga Campionilor. La finalul sezonului, al treilea pentru ea, suedeza, care a încheiat meciul cu 7 goluri, va pleca la Brest.

La time-out-ul care a urmat, antrenorul suedez de pe banca bucureștencelor, Per Johansson, nici măcar nu le-a mai dat indicații jucătoarelor, preferând să trimită „bezele” publicului.

O Cristina Neagu fenomenală a fost din nou cea mai bună jucătoare a meciului, înscriind din toate pozițiile. „Messi din handbal” a avut o eficiență incredibilă, marcând 10 goluri din 12 șuturi, într-o partidă în care bucureștencelor le-a ieșit totul. O spune și statistica finală, acolo unde CSM a marcat 34de goluri din 45 de șuturi, având o eficiență de 76 la sută.

Spre comparație, Metz a dat 21 de goluri din 43 de șuturi. Tot ca amănunt statistic, CSM nu a ratat nicio lovitură de la 7 metri în tot meciul.

Dacă CSM a marcat gol după gol, Metz a și ratat mult, mai ales mulțumită unui portar, Grubisic, care a avut reflexe de zile mari. Astfel, din minutul 28 al primei reprize până în minutul 11 al părții secunde, franțuzoaicele au avut o perioadă de 13 minute în care nu au marcat niciun gol, nimerind și bara de câteva ori.

La finalul unui meci cu adevărat electrizant, urmărit în picioare de cei 5.000 de spectatori în anumite momente, Oanei Manea nu i-a venit să creadă ce diferență arăta tabela: „Nu mă gândeam că vom învinge la asemenea scor. Noi spuneam că o victorie la 6 goluri e ok. Dar dorinţa şi entuziasmul au făcut diferenţa”, a spus Manea.

Nici Cristinei Vărzaru nu i-a venit să creadă ce s-a petrecut pe teren. Fosta jucătoare de la CSM, care s-a retras anul trecut, anticipase un meci echilibrat înainte de fluierul de start: „Mă bucur că m-am înşelat şi că acest sfert de finală nu a fost echilibrat, aşa cum anticipam eu. A fost un meci perfect pentru CSM, totul a ieşit perfect, mai ales pe atac. Nu ştiu dacă au fost 6-7 aruncări ratate. S-au găsit excelent”, a spus Vărzaru.

Scorul de 34-21 reflectă un alt aspect interesant. Niciodată în istoria handbalului, nicio echipă care a pierdut la mai mult de 11 goluri diferență nu s-a calificat mai departe în fazele eliminatorii.

Înaintea meciului, patru jucătoare de la CSM au primit o veste bună: Cristina Neagu, Paula Ungureanu, Marit Frafjord şi Camille Ayglon au fost nominalizate pentru All Star Team-ul acestei ediții de Champions League.

CSM Bucureşti s-a impus cu 34-21 şi aşteaptă returul din Franţa pentru a bifa a treia calificare consecutivă în Final Four, din tot atâtea prezențe în Champions League. Returul dintre Metz şi CSM Bucureşti se va disputa pe 15 aprilie, la ora 18:00, ÎN DIRECT la Digi Sport. Turneul Final Four va fi, de asemenea, ÎN DIRECT la Digi Sport.

În cealaltă partidă din sferturile Ligii, Vardar s-a impus cu 24-23 în deplasarea de la Midtjylland, şi şi-a obţinut la rândul ei calificarea în Final Four în proporţie mare.