AcasăActualitateÎI STĂ BINE ACOLO - Simona Halep a revenit pe primul loc...

ÎI STĂ BINE ACOLO – Simona Halep a revenit pe primul loc în clasamentul WTA

ÎI STĂ BINE ACOLO Simona Halep a revenit pe primul loc în topul WTA. Începând de luni, 26 februarie, clasamentul mondial din tenisul feminin este dominat din nou de sportiva din România, care s-a întors în frunte după o lună de la pierderea primei poziții în favoarea lui Caroline Wozniacki, cea care o detronase în urma victoriei în meciul direct din finala de la Australian Open.

16 săptămâni a fost Simona Halep pe primul loc în lume în prima perioadă petrecută ca lider mondial. WTA a actualizat noul clasament și calculele sunt optimiste pentru jucătoarea originară din Constanța, care în următoarele trei săptămâni ar putea fi amenințată doar de Wozniacki, însă daneza ar avea o misiune foarte grea.

Eliminarea Garbinei Muguruza în semifinalele de la Dubai a făcut ca Simona Halep să nu mai poată fi ajunsă prea curând de jucătoarea din Spania. Dacă ar fi câștigat finala, Muguruza ar fi acumulat 6.460 de puncte în clasamentul WTA, față de cele 6.175 avute în prezent, și s-ar fi apropiat de Simona.

Astfel, românca are 7.965 de puncte și singura care o mai poate ajunge la turneul următor este Caroline Wozniacki, cu 7.525, la 440 de lungimi în spate.

Cu toate acestea, daneza are de apărat, la acest turneu, mai multe puncte decât are Simona, 215 față de 65. Nici Svitolina nu poate pune în pericol poziția Simonei, deși a câștigat turneul de la Dubai și a ajuns pe locul 4 WTA, cu 5.480 de puncte, însă e la peste 2.000 de puncte în urma Simonei, care nu a participat la turneul de la Dubai, din cauza unei accidentări.

Astfel, ţinând cont că nici Halep, nici Wozniacki nu au participat la competiţia de la Dubai, Halep redevine lider. Simona a ajuns pe această poziţie la Beijing, în octombrie, când a învins-o pe Jelena Ostapenko şi a intrat în istoria tenisului românesc şi mondial, fiind lider timp de 16 săptămâni.

În acest moment, Halep (26 de ani) se recuperează după accidentarea la picior care a forțat-o să se retragă în semifinalele turneului de la Doha și să renunțe la participarea la turneul de la Dubai, ambele transmise la Digi Sport.

Sportiva din România intenționează să revină la Indian Wells, turneu transmis ÎN DIRECT pe Digi Sport (7-18 martie). Antrenorul Andrei Pavel a anunțat, săptămâna trecută, că Simona Halep va participa la competiția de categorie Premier Mandatory.

Simona Halep a cucerit trofeul la Indian Wells în 2015, iar anul trecut a fost eliminată în turul al treilea de Kristina Mladenovic. În 2016, Serena Williams a învins-o pe Halep în sferturile de finală.

Printre participantele la turneul din California se află şi fostul lider mondial Serena Williams, pentru care va fi prima apariție în circuitul WTA, după peste un an de absenţă, cauzată de naşterea primului său copil.