AcasăEvenimentSportVIDEO: Uluitor! Vezi cam ce a făcut Neymar aseară în campionatul brazilian!

În ultima etapă de campionat, cel poreclit „Noul Pele” a reuşit o fază fabuloasă, care ar fi imposibilă până şi pe PlayStation. Un stadion întreg a explodat când a văzut de ce e în stare puştiul de 20 de ani.
Santos traversează un sezon dificil în campionatul Braziliei, fiind doar pe locul 11 din 20 cu 33 de puncte după 25 de runde. Lider e Fluminense cu 53 de puncte, iar o explicaţie pentru căderea celor de la Santos ar fi chiar la vedeta lor numărul 1, Neymar.
Acesta a fost suprasolicitat de la începutul campionatului fiind chemat ba la selecţionata Olimpică, ba la naţionala mare. În aceste condiţii, a ratat multe partide la echipa sa de club, dar a reuşit să înscrie opt goluri în meciurile în care s-a aflat pe teren. Ultimele două goluri au venit duminică seară.

În deplasarea de la Coritiba, Santos a fost condusă cu 1-0 până în minutul 71 şi părea că va bifa o nouă înfrângere.
Neymar însă a punctat de două ori (71 şi 83) în 12 minute şi a adus trei puncte pentru echipa sa. Dintre cele două reuşite ale brazilianului, prima a fost de-a dreptul fabuloasă.