AcasăEvenimentSportHUNGARORING - Hamilton a câștigat Marele Premiu al Ungariei și e noul...

HUNGARORING – Hamilton a câștigat Marele Premiu al Ungariei și e noul lider al clasamnetului

Campionul mondial a devenit reperul acestui Grand Prix – s-a impus de cele mai multe ori și a condus cele mai multe tururi în istoria de 31 de ani.

Hamilton l-a depășit după start pe colegul său Nico Rosberg și de acolo cursa nu a mai avut un istoric prea bogat. Rosberg a încercat de mai multe ori să revină, însă a fost în van, iar clasarea pe poziția secundă l-a făcut să piardă șefia clasamentului general în favoarea lui Hamilton. Cele mai spectaculoase dueluri s-au petrecut în spatele celor doi.

În mod atipic, Daniel Ricciardo a facut un stint final prelungit, dus la limită, cu un set de pneuri soft și a prins al treilea podium consecutiv pe Hungaroring. Ricci l-a devansat cu mai puțin de o secundă pe Sebastian Vettel.

Locul 5 a fost disputat de Max Verstappen și Kimi Raikkonen. Cei doi s-au întalnit pe circuit pentru a treia oară în sezonul 2016. În turul 57, la ultimul atac consistent al finlandezului, Verstappen s-a apărat suspect, cu o mișcare dublă, iar Raikkonen l-a lovit și și-a avariat aripa față.

Cei doi au sosit la finish în aceeasi ordine. Fernando Alonso a strâns puncte cu o clasare pe locul 7, iar colegul său Jenson Button a abandonat în turul 60. A fost singurul abandon din Ungaria. În clasamentul general, diferența dintre Hamilton și Rosberg este în prezent de 6 puncte.

Următoarea etapă se va desfășura săptămâna viitoare, la Hockenheim, în Germania, și va putea fi urmărită, în direct, pe canalele Digi Sport.