AcasăEvenimentSportHCM CÂȘTIGĂ ȘI LA BRĂILA - Perianu a înscris de șase ori...

HCM CÂȘTIGĂ ȘI LA BRĂILA – Perianu a înscris de șase ori în poarta fostei sale echipe

HCM Baia Mare a întâlnit în a cincea etapă a Ligii Naţionale pe  HC Dunărea la Brăila, meciul fiind câştigat de vicecampioanele României cu scorul de 30-25 (16-12). O întâlnire cu oarece emoții, dacă ne gândim că băimărencele au jucat împotriva echipei condusă de Costică Buceschi, fostul lor antrenor, iar Gabriela Perianu a fost pentru prima oară în postura de adversară a formației unde s-a format și a cunoscut consacrarea.

Niciodată nu au condus gazdele în această partidă, băimărencele distanţându-se la maximum şapte goluri. Principala marcatoare a HCM-ului a fost brăileanca Gabriela Perianu, cu şase reuşite.

Ultima situaţie de egalitate este înregistrată în minutul 6, la scorul de 3-3, după care două reuşite ale lui Perianu şi un gol marca Geiger distanţează în premieră HCM-ul la trei goluri: 3-6 în minutul 9. Tiron reduce imediat din diferenţă, dar Geiger, Jezic şi Perianu punctează consecutiv: 4-9 în minutul 14. Brăilencele nu cedează lupta şi se menţin aproape de adversarele lor: 6-9 (min. 15), 9-12 (min. 21). Cu opt minute înainte de finalul primei reprize, însă, vicecampioanele refac diferenţa de cinci: 9-14.

Este momentul pentru primul time out al meciului, solicitat fiind de Costică Buceschi. Brot găseşte calea spre gol, dar Marin şi Ardean Elisei vin cu replica şi în minutul 27 se înregistrează cel mai confortabil avantaj al băimărencelor de până acum: 10-16. Pe finalul actului I, însă, gazdele recuperează şi scorul este 12-16 după primele 30 de minute de joc.

După cele două reuşite consecutive din finalul primei reprize, brăilencele bifează alte două goluri unul după altul în debutul actului secund: 14-16 în minutul 34. Gazdele menţin ritmul cu echipa din Baia Mare şi în minutele următoare: 15-17 (min. 35), 16-18 (min. 37), 17-19 (min. 39). Pe inferioritate numerică, două intervenţii ale Ionicăi Munteanu şi golurile date de Nechita şi Geiger aduc din nou HCM-ului un avantaj mai confortabil: 17-21 (min. 41). Perianu plusează pentru 17-22 un minut mai târziu.

Din nou cu o jucătoare eliminată, HCM-ul se desprinde la şase goluri, prin execuţia lui Tănăsie: 17-23 la mijloc de repriză secundă. În minutul 48 este atins pentru prima dată avantajul de şapte goluri: 18-25. Brăilencele nu se dau bătute nici de această dată şi reuşesc să recupereze din handicap: 22-26 (min. 52). Ecartul de şapte este refăcut, însă, cu cinci minute înainte de final: 22-29. Partida se termină la scorul de 25-30.

Este a cincea victorie din cinci partide pentru HCM Baia Mare, care cade, însă, pe locul 2 al clasamentului, din cauza golaverajului mai bun al CSM-ului (+60 pentru bucureştence, faţă de +55 pentru vicecampioane).

HC Dunărea Brăila – HCM Baia Mare 25-30 (12-16)