AcasăEvenimentSportHANDBAL – România a învins categoric Australia, jumătate din goluri fiind înscrise...

HANDBAL – România a învins categoric Australia, jumătate din goluri fiind înscrise de jucătoarele de la HCM Baia Mare

Echipa de handbal feminin a Romaniei a obtinut o noua victorie categoria in grupa D a Campionatului Mondial, scor 32-13, in fata Australiei. Fetele lui Gheorghe Tadici au profitat din plin de valoarea mai scazuta a adversarului, iar dupa doar noua minute de joc tabela salii din Novi Sad indica scorul 5-0.
Diferenta neta de valoare dintre cele doua echipe a facut ca romancele sa traiasca fara emotii meciul. Perianu si Ada Nechita au fost protagonistele primei parti, cu 4 respectiv 3 goluri, in timp ce australiencele au contat doar prin doua jucatoare: Bentiwtch si Potocki.

La pauza, Romania a intrat cu un avantaj de noua goluri (16-7), desi dupa desfasurarea jocului diferenta putea fi mult mai mare.

Australiencele au cazut complet dupa pauza, astfel ca dupa un sfert de ora fetele noastre aveau deja un avantaj de 15 goluri (24-9).

Pe final de meci, tricolorele au depasit cu mult obiectivul stabilit si au incheiat cu scorul de 32-13, golaverajul creat ducandu-ne pe primul loc in grupa D.

Marcatoarele Romaniei: Ciuculete – 7 goluri, Parvut (5), Buceschi (5), Perianu (4), Nechita (3), Dinca, Pintea, Tacalie si Marin (cate 2).

Dupa doua runde, fetele lui Tadici au maximum de puncte, insa greul abia incepe.
Favoritele s-au impus din nou in grupa D, insa ceea ce a surprins a fost diferenta mica pe care Ungaria a avut-o la final in fata Tunisiei, adversar pe care Romania l-a depasit cu usurinta.