AcasăEvenimentSportHandbal. Pârvuț și Geiger au înscris cinci goluri pentru naționala lui Tadici!

Handbal. Pârvuț și Geiger au înscris cinci goluri pentru naționala lui Tadici!

Campioană a României la handbal, echipa feminină Oltchim a învins cu 25-23 (10-11), la Râmnicu Vâlcea, naţionala României, în primul meci amical din cele două programate. Cele două formații se vor reîntâlni și mâine.

Tricolorele au condus în primele 15 minute, 1-3, 5-6, dar Oltchim a revenit în joc rapid, detaşându-se la trei goluri, 9-6 (min. 20). Până la pauză, România şi-a arătat însă ambiţia, iar cele 30 de minute s-au încheiat cu avantaj pentru tricolore, 11-10. Stranierelor din tabăra campioanei li s-au alăturat Stanca, Farcău, Brădeanu şi Curea, în timp ce Gheorghe Tadici a rulat lotul cât de mult a putut, avându-le pe Meiroşu şi Manea în prim-plan.

România a continuat evoluţia bună şi în repriza secundă, 11-14 (min. 35) şi 14-16 (min. 41). Oltchim a egalat în minutul 49, 17-17, preluând şi conducerea, trei minute mai târziu, 20-18. Victoria a revenit campioanei Oltchim, după un meci în care ambele echipe au arătat handbal de un nivel ridicat valoric.

Au marcat: Bulatovici 9 goluri, Curea 4, Vetkova 3, Brădeanu 2, Jovanovici 2, Managarova 2, Stanca 2, Barbosa 1, respectiv Manea 6 goluri, Meiroşu 5, Pârvuţ 3, Dincă 2, Geiger 2, Băbeanu 2, Ailincăi 2, Vădineanu 1.

Antrenorul naţionalei, Gheorghe Tadici, are la dispoziţie 32 de jucătoare pentru prima acţiune a toamnei, iar vineri, de la ora 11.00, va folosi şi alte jucătoare din lotul lărgit, în al doilea meci amical cu Oltchim.

La finalul săptămânii, echipa României se va afla la Oradea, unde va susţine alte două partide amicale, cu Olanda, în 3-4 octombrie, stagiul tricolorelor urmând să se încheie în aceeaşi locaţie, la Trofeul Carpaţi, la care au mai fost invitate reprezentativele Ungariei şi Ucrainei (5-7 octombrie). La acest turneu, lotul României va fi împărţit în două.

Următoarea reunire a naţionalei României este programată în 20 noiembrie, la Timişoara, pentru turneul final al CE din luna decembrie. Jucătoarele vor fi cantonate până în 1 decembrie, interval în care au programată şi o deplasare la Dortmund, pentru două meciuri amicale cu Germania.

La turneul final al CE din Serbia, România va juca în grupa D, în ordine, cu Rusia (4 decembrie), cu Islanda (5 decembrie) şi cu Muntenegru (7 decembrie).