AcasăEvenimentSportHandbal. Mondialele de tineret. Înfrângere în ultima secundă în faţa Norvegiei!

Handbal. Mondialele de tineret. Înfrângere în ultima secundă în faţa Norvegiei!

România a pierdut dramatic partida cu Norvegia de la Campionatul Mondial de tineret, scor 23-24 (12-11). Tricolorele au primit ultimul gol în ultima secundă de joc, iar situaţia României se complică în grupa D, tricolorele având nevoie de o victorie în faţa Olandei, vechea cunoştinţă, pentru a fi sigură de accederea în optimi.
Meciul a început practic de la 3-0 pentru Norvegia, România reuşind să marcheze pentru prima dată în minutul 4, prin Florea. Egalarea a venit opt minute mai târziu, prin Apipie, iar din acel moment până la finalul reprizei România a dominat partida. Fetele antrenate de Dumitru Muşi au avut de două ori câte două goluri avantaj (8-6, 12-10), însă la finalul reprizei tricolorele aveau un avantaj minim (12-11).
Actul secund a fost o continuă cursă de urmărire a adversarului. S-a mers cap la cap în primele nouă minute, Eliza Buceschi egalând situaţia la 15, dar din acel moment Norvegia a pus stăpânire pe joc. Nordicele s-au desprins la trei lungimi (18-15, 20-17), însă tricolorele au reuşit să restabilească egalitatea cu zece minute înainte de final, prin Andreea Pricopi (20-20). Finalul a fost dramatic, România reuşind să revină încă o dată în meci, egalând la 23 prin două goluri legate ale Gabrielei Perianu şi se mergea către o remiză ce ar fi mulţumit ambele echipe. Doar că Norvegia a reuşit să pună mâna pe cele două puncte, după ce Kristine Breistoel a marcat în ultima secundă şi trimite România într-un meci decisiv cu Olanda pentru calificarea în optimi.
România-Norvegia 23-24 (12-11)
România:
Portari: Mureşan (7/17), Dedu (2/10), Arghir (0/6)
Marcatoare: Buceschi (9/16, 6/8 la 7m), Pricopi (4/6), Apipie (3/5), Perianu (3/9), Florea (2/2), Bărbos (1/1), Florica (1/3)
Au mai evoluat: Varga (0/1), Ianaşi, Ciunt, Ivan
Neutilizate: Safta, Predoi
Aruncări de la 7m: 8/6
Eliminări: Ianaşi, Florea
Antrenori: Dumitru Muşi, Costică Buceschi
Norvegia:
Portari: Pedersen (9/21), Toemmerbakke (6/17)
Marcatoare: Heiberg (6/7), Breistoel (5/7), Hansen (5/8, 2/2 la 7m), Rasmussen (5/9), Kristiansen (2/4), Wisloeff (1/1)
Au mai evoluat: Lied (0/1), Jarneid (0/1), Merg (0/1), Bjoernsen (0/2), Holtan, Berg, Stormoen
Neutilizată: Sando