AcasăEvenimentVICTORIE FANTASTICĂ – Minaur Baia Mare i-a făcut un cadou frumos, de...

VICTORIE FANTASTICĂ – Minaur Baia Mare i-a făcut un cadou frumos, de rămas bun, lui Peter Tatai (GALERIE FOTO)

Minaur Baia Mare și-a luat rămas bun de la Peter Tatai în această seară cu o victorie. Obosiți, cei zece handbaliști trecuți pe foaie au smuls din mâinile bucureștenilor victoria în ultima clipă când Ivan Karacic printr-o lovitură de la 7 metri a transformat scorul în 33-32.

Partida a fost ultima pentru Peter Tatai sub culorile Minaurului, însă colegii de echipă, dar și suporterii și-au luat rămas bun de la portarul maghiar cum au știut ei mai bine. Handbaliștii lui Petre Pop au dat totul în teren și, chiar dacă au fost conduși timp de 43 de minute, au făcut imposibilul ca victoria să le revină la fluierul final. Suporterii, plini de lacrimi, au scandat minute în șir numele lui Peter Tatai.
Scorul partidei a fost deschis de Steaua București, Mihai Bușecan fiind singurul care a reușit să marcheze pentru Minaur în primele șapte minute ale primei reprize. Accidentat, Ivan Karacic a fost marcatorul echipei coordonate de Petre Pop, cu 13 reușite. În ultimele minute ale partidei, Peter Tatai a intrat din nou în poarta Minaurului pentru a-și ajuta colegii. Paradele sale dar și determinarea colegilor săi au adus victoria în vestiarul băimărenilor.

„Vreau să le mulțumesc colegilor mei de echipă care chiar dacă sunt obosiți au dat totul în teren și și-au luat rămas bun de la mine cu o victorie. Chiar nu credeam. În Baia Mare am petrecut o perioadă minunată. Am reușit sezonul trecut să câștigăm tot ce se putea câștiga. Nu am crezut că o să ajungem în această situație în acest sezon. Nu are rost să mai vorbim despre cauze pentru că le știe toată lumea. Vreau să le mulțumesc suporterilor și colegilor mei de echipă. Nu știu ce voi face din ianuarie încolo. Cert e că vreau să mă odihnesc și după aceea îmi voi căuta o altă echipă pentru care să joc. Vă mulțumesc”, a spus Peter Tatai.

Meciul cu Steaua București a fost ultimul susținut de Minaur Baia Mare în acest an pe teren propriu.

„Nu știm ce se va întâmpla pe viitor, însă legenda va merge mai departe. Suntem obosiți, dar a fost un an senzațional în care am putut să demonstrăm că ne putem reveni și am câștigat tot ce se putea în România”, a spus Tudor Marta.

Minaur Baia Mare va mai susține în acest an un singur meci. Este vorba despre partida cu CSM București, în deplasare, meci disputat în optimile Cupei României la Handbal.

HCM Minaur Baia Mare – Steaua Bucuresti: 33-32 (12-16)