AcasăEvenimentSportACTUALIZARE - HANDBAL – Minaur Baia Mare a câștigat primul meci din...

ACTUALIZARE – HANDBAL – Minaur Baia Mare a câștigat primul meci din play-out

Echipa antrenată de Raul Fotonea s-a impus azi, 13 aprilie, pe teren propriu, în fața celor de la CSM Focșani, cu scorul de 33-25.

Partida a aparținut în totalitate echipei băimărene. Cel mai bun marcator de la Minaur s- dovedit a fi căpitanul echipei, Marius Sadoveac, cu 13 reuşite. La obţinerea victoriei un aport deosebit l-a avut portarul Paul Simulescu, care a reușit 13 intervenții și a apărat două aruncări de la șapte metri.

ACTUALIZARE

HCM Minaur a început bine jocul, având 2-1 după primele cinci minute de joc, diferență dublată cinci minute mai târziu, scor 6-4. În a doua jumătate a primei reprize, echipa noastră s-a distanțat pe tabela de marcaj, iar în minutul 19 scorul era 11-6. La pauză, HCM Minaur a intrat la cabine cu șase goluri în avantaj, scor 15-9.

În a doua repriză, HCM Minaur nu a făcut altceva decât să se distanțeze pe tabela de marcaj. În permanență, diferența dintre cele două echipe în a doua repriză a fost între cinci și opt goluri, depășindu-se acest interval o singură dată, în minutul 57 când HCM Minaur a condus la nouă goluri, scor 31-22. Scorul final a fost 33-25, iar echipa noastră obține prima victorie din Play-out.

Pentru HCM Minaur au lipsit în acest joc Alexandru Talmaciu, Cătălin Scarlat și Laurențiu Diaconu, convocați la echipa națională de juniori.

În etapa următoare, HCM Minaur se deplasează pe terenul liderului din Play-out, Energia Tg. Jiu. În sezonul regulat, HCM Minaur s-a impus pe teren propriu cu 29-27, în timp ce Energia a câștigat la Tg. Jiu cu 27-24. Partida cu Energia Tg. Jiu se va juca duminică, 17 aprilie, de la ora 17.00