AcasăEvenimentSportHandbal masculin: Steaua Bucuresti - HCM Minaur Baia Mare, ora 18, in...

Handbal masculin: Steaua Bucuresti – HCM Minaur Baia Mare, ora 18, in direct la Digisport 3

foto arhiva

Astazi, cu începere de la ora 18:00, HCM Minaur va juca în cadrul etapei cu numărul XXI a Ligii Naționale masculine în deplasare la o adversară de tradiție în prima ligă din handbalul românesc, Steaua București. Meciul va fi transmis în direct de DigiSport 3.

Și în etapa precedentă, HCM Minaur a întâlnit o adversară de tradiție, pe CS Dinamo București, cu care a obținut cea mai categorică victorie din acest sezon, scor 37-30, după ce la pauză echipa noastră a condus cu scorul de 19-16. Meciul de pe teren propriu cu Dinamo a fost primul pentru Adi Popovici în calitate de antrenor principal al echipei. În etapa trecută, CSA Steaua București a pierdut în deplasare la campioana en-titre HCM Constanța, scor 39-30. La pauză, HCM Constanța a avut un avantaj de doar patru goluri, scor 19-15.

În acest moment, după 20 de etape disputate, echipele sunt vecine de clasament. Steaua ocupă locul șapte, primul care duce în Play-out, cu 24 de puncte acumulate, în timp ce HCM Minaur ocupă locul opt, cu trei puncte mai puțin, 21.

În meciul tur, Steaua s-a impus la limită în Baia Mare, în ultimele secunde, scor 28-27, în urma unui meci foarte echilibrat, în care ambele echipe au trecut rând pe rând la conducere. La pauză, cele două echipe au intrat la egalitate la cabine, scor 13-13.

Meciul de mâine va fi arbitrat de cuplul Sebastian Mîrza și Cristian Nedelea. Ambii arbitri sunt din Cluj-Napoca.