AcasăEvenimentSportHandbal masculin: Politehnica Timisoara - HCM Minaur Baia Mare 34-31 (14-16)

Handbal masculin: Politehnica Timisoara – HCM Minaur Baia Mare 34-31 (14-16)

foto arhiva

HCM Minaur a pierdut astăzi la Timișoara, împotriva Politehnicii, într-un meci din cadrul etapei cu numărul cinci din faza finală a Playout-ului, scor 34-31, după ce am reușit să conducem la pauză cu scorul de 16-14.

Meciul a început excelent pentru bănățeni, care au reușit să își facă un avantaj liniștitor încă din primele zece minute, când scorul era 7-2 în favoarea lor, însă Minaur a reușit să revină și să ducă scorul la 9-7 în minutul 15. În ultimele cinci minute de joc din prima repriză, timișorenii au ratat câteva atacuri consecutive, iar Minaur a reușit să intre la cabine cu un avantaj de două goluri, scor 16-14.

HCM Minaur a început foarte bine al doilea mitan, distanțându-se la patru goluri în minutul 35, scor 20-16. Echipa noastră a reușit să mențină un avantaj de 2-3 goluri până în minutul 50, când timișorenii au revenit și au condus pentru prima dată în repriza secundă, scor 26-25. Politehnica s-a distanțat pe tabelă și a terminat meciul cu un avantaj de trei goluri, scor 34-31.

Politehnica Timișoara, cu cele patru victorii din tot atâtea posibile în faza finală a Playout-ului, și-a asigurat locul 7. În ultima etapă din acest sezon, HCM Minaur va întâlni sâmbătă pe teren propriu pe Steaua București, într-un meci care va stabili ocupanta locului opt, respectiv nouă. În acest moment, Steaua ocupă locul opt, cu trei puncte, în timp ce Minaur ocupă locul nouă, cu niciun punct. În cazul în care echipa noastră ar învinge sâmbătă la mai mult de trei goluri diferență, vom depăși Steaua în clasament și vom termina sezonul 2013/2014 pe locul opt, deoarece am avea avantajul meciurilor directe.

Până în acest moment, în faza finală a Playout-ului pentru locurile 7-9, s-au înregistrat următoarele rezultate: Politehnica Timișoara – Steaua București 32-24, HCM Minaur Baia Mare – Politehnica Timișoara 25-27, Steaua București – HCM Minaur Baia Mare 33-31, Steaua București – Politehnica Timisoara 24-26, Politehnica Timișoara – HCM Minaur 34-31.

CSU Politehnica Timișoara – HCM Minaur 34-31 (14-16)
Sala “Constantin Jude”
Au arbitrat: Marius Brebu și Bogdan Ciobea (ambii din Argeș)
Politehnica Timișoara: Tudor Stănescu, Răzvan Vîlceanu, Adrian Vasiliu – Denis Kaftin (11 goluri), Irakli Chikovani (8), Andrei Lela (4), Dragan Mrakic (4), Levente Szentpeteri (3), Andrei Santeiu (2), Alexandru Ursu (2).
Antrenor: Constantin Ștefan
HCM Minaur: Viorel Viman, Andrei Drăghici – Andrei Grasu (9 goluri), Andrei Popescu (5), Alexandru Sabou (4), Devid Munea (3), Daniel Bera (2), Mihai Bușecan (2), Elvis Acsinia (1), Srdjan Gavrilovic (1), Răzvan Udriștioiu (1), Bogdan Mihai (1).
Antrenor: Adi Popovici.