AcasăEvenimentSportHANDBAL MASCULIN – Franţa este noua regină a Europei

HANDBAL MASCULIN – Franţa este noua regină a Europei

Franta este noua campioana a Europei la handbal masculin, dupa ce a castigat finala cu Danemarca, scor 41-32, o finala desfasurata chiar in Danemarca.Cu un start perfect de meci, in care in primele minute au condus cu 3-0 si 5-2, francezii au reusit practic sa reduca la tacere toti suporterii din sala, care au inceput frenetic meciul, incurajandu-si favoritii.
In minutul 8 era 7-2 pentru oaspeti, moment in care antrenorul danez a cerut time-out.Scorul la pauza a fost insa unul mai mult decat categoric, 23-16, o diferenta de 7 goluri care era greu de crezut ca s-ar fi putut remonta.

Nici nu s-a intamplat astfel, Franta a continuat sa joace perfect, cu un Karabatic in mare forma, cu o eficacitate in atac excelenta. Finalul a fost unul fara istoric, scorul final de 41-32 nelasand loc de alte comentarii.

Este a treia medalie de aur la Europene pentru Franta, dupa cele din 2006 si 2010. In plus, nicio alta echipa nu mai inscrisese mai mult de 34 de goluri intr-o finala de Euro, Suedia realizand precedentul record.

Danemarca – Franta 32-41 (16-23)

Danemarca: Hansen 9, Lindberg 6, Mollgaard Jensen 4, Noddesbo 3, Mogensen 2, Christiansen 2, Spelleberg 2, Larsen 1, Eggert 1, Toft Hansen 1, Sondergaard 1.

Franta: Guigou 10, Porte 9, Abalo 7, Narcisse 6, N. Karabatic 5, Sorhaindo 2, Nyokas 2.