AcasăEvenimentSportHANDBAL – Locul Minaurului nu este în play out! Echipa băimăreană, la...

HANDBAL – Locul Minaurului nu este în play out! Echipa băimăreană, la a treia victorie consecutivă

Minaur Baia Mare demonstrează că locul ei nu se află în play out-ul Ligii Naționale de Handbal. Echipa coordonată de Raul Fotonea a obținut cea de-a treia victorie consecutivă în această etapă, campionii României câștigând categoric partida cu CSU Danubius Galați, scorul final fiind de 36-25. Portarul Minaurului, Paul Simulescu, a demonstrat încă o dată că face echipă bună cu Răzvan Pop. Acesta a reușit să închidă poarta, cele 16 parade ajutând la victoria echipei băimărene.

Scorul partidei a fost deschis de gălățeni, în minutul 3. Până în minutul 5 aceștia au condus Minaurul cu 0-3, băimărenii reușind să înscrie doar în minutul 6 prin aruncarea de la șapte metri a lui Marius Sadoveac. Galațiul a reușit să stea doar 15 minute în joc, când tabela a arătat pentru ultima data egalitate între cele două echipe (5-5), la pauză Minaur Baia Mare intrând la vestiar cu un avans de 8 goluri (17-9).

Repriza a doua a fost deschisă de reușita lui Daniel Mureșan, iar golurile spectaculoase ale extremelor Daniel Bera și Tudor Marta l-au determinat pe antrenorul Galațiului să ceară time out. Cel mai bun marcator al Minaurului a fost Marius Sadoveac, căpitanul băimărenilor reușind să înscrie 8 goluri.

„Mă bucur și pentru reușita mea și pentru reușita colegiilor mei. Am reușit să obținem trei victorii consecutive. Obiectivul nostru este să nu mergem la baraj. Cred că retrogradarea direct a ieșit deja din discuție, dar am vrea să avem o vacanță liniștită, locul nouă sau zece”, a spus căpitanul Minaurului, Marius Sadoveac.

Pe finalul partidei suporterii i-au cântat „La mulți ani” lui Alexandru Sabou, minauristul sărbătorindu-și ziua de naștere pe semicerc.

„A fost o victorie frumoasă. Trei puncte foarte importante pentru noi. Mă bucur că am reușit să câștigăm și la acest scor pentru că avem nevoie de victorii la cât mai multe goluri diferență”, a spus Alexandru Sabou.

În partida împotriva celor de la Galați antrenorul Raul Fotonea a rulat tot lotul. Pe teren au intrat chiar și juniorii aduși recent în Baia Mare, respectiv Diaconu și Tălmaciu, ambii reușind să marcheze câte un gol.

„A fost un meci mai ușor față de ce ne-am așteptat noi. Important este că am luat punctele și nu avem accidentați. Și am reușit cât de cât să menajăm unii jucători pentru meciul mai important de sâmbătă. Este un lucru bun că au reușit să înscrie și jucătorii tineri. Încet, încet încercăm să le dăm cât mai multe minute. Important acum este să ne atingem obiectivul și să facem puncte și în funcție de asta vor evolua și ei. Suntem dintr-o conjunctură nefericită în play out. Am avut și puțin ghinion pe sfârșitul sezonului regulat. Acum asta e situația și nu mai trebuie să ne uităm înapoi ci trebuie să ne salvăm de turneul de baraj”, a spus Raul Fotonea, antrenorul Minaurului.

Pentru Minaur au mai marcat: Andrei Popescu (2 goluri), Albert Cristescu (1 gol), Tudor Marta (4 goluri), Mihai Bușecan (4 goluri), Daniel Bera (4 goluri), Alexandru Sabou (6 goluri), Daniel Mureșan ( 5 goluri).