AcasăEvenimentSportHANDBAL. LIGA ZIMBRILOR - CS Minaur a pierdut deplasarea de la Suceava

HANDBAL. LIGA ZIMBRILOR – CS Minaur a pierdut deplasarea de la Suceava

HANDBAL. LIGA ZIMBRILOR Misiune foarte grea pentru CS Minaur Baia Mare, în deplasarea de la Suceava. În condițiile în care în preziua meciului Raul Fotonea a pierdut alți doi jucători importanți din angrenaj, pe Pierre Yves Ragot și Mihai Bușecan.

În lipsa lor, dar și a lui Daniel Mureșan, cel care și-a asumat o parte din acțiunile pe partea dreaptă a atacului nostru a fost Mihai Bogdan, care a și marcat primul gol al echipei noastre.

În minutul 5, când scorul ne era favorabil (1-2), Cristescu a primit o eliminare de două minute peste care am trecut cu succes primind un singur gol.

Au urmat însă alte trei goluri consecutive (2-5, min. 9) și o cursă de recuperare în timpul căreia Cristescu a mai primit încă o eliminare.

Din păcate, până spre sfârșitul reprizei, ori de câte ori am reușit să ne apropiem la un gol, sucevenii au refăcut avantajul, ducându-l chiar la la 4 goluri (6-5, min 14; 8-5, min. 17; 8-7, min. 22; 11-7, min. 27). Repriza s-a încheiat cu gol marcat de moldoveni și tot cu 3 goluri avans (13-10).

Suceava începe foarte bine a doua parte a meciului și mai pune 3 goluri pe tabelă (16-10, min. 32), goluri ce se dovedesc a fi decisive, scrie minaur.ro.

Minaur marchează în primele 10 minute ale reprizei doar două goluri, ambele prin Tudor Marta, insuficient în condițiile în care sucevenii își păstrează avantajul (18-12, min. 37).

Timp de aproape 5 minute nici una din echipe nu marchează, după care se merge cap la cap, cele două echipe marcând succesiv până în minutul 50 (22-17).

Nici ultimele 10 minute nu ne aduc mult mai aproape, chiar dacă Popescu își asumă responsabilitatea și rolul de lider marcând 5 goluri. Meciul se încheie cu scorul de 26-22.

Minaur joacă etapa viitoare pe teren propriu, având ca adversară pe CSM București.

Încă un meci greu, în condițiile în care un sfert din lot e la „infirmerie” (Ragot, Bușecan, Mureșan, Botea, Bodnărescu, Simulescu). Partida va avea loc joi 23 noiembrie, de la ora 18.15.

CSU Suceava vs CS Minaur Baia Mare 26-22 (13-10)

Arbitri Marius Ghiorghișor (București) și Vasile State (Buzău), Observator Ioan Furnea (Târgu Mureș).

Minute eliminare: 4-6

Aruncări de la 7 metri: 2-2 (transformate 2-2)

CS Minaur: Portari – Bucătaru, Răzvan Pop; Jucători: Popescu (6 goluri, 1 din 7m), Marta (4), Sabou (4, 1 din 7m), Halcă (3), Cristescu (2), Haiduc (1), Mihai (1), Lazic (1).