AcasăEvenimentSportTadici i-a stricat aniversarea lui Băban! HC Dunărea Brăila-HC Zalău 20-24 (10-8)

Meci cu o încărcătură aparte la Brăila, acolo unde gazdele primeau vizita Zalăului, cele care au luat medaliile de bronz la finalul sezonului trecut în condiţiile care au fost. Doar că echipa antrenată de Gheorghe Tadici a demonstrat, de data aceasta pe teren, că a fost echipa superioară şi a meritat cele două puncte puse în joc.
Faptul că nu s-a marcat în primele 5 minute ilustrează perfect încrâncenarea cu care s-a jucat partida de la Brăila. Szucs a făcut-o prima, dar s-a mers cap la cap timp de 20 de minute, pentru ca pe final brăilencele să se desprindă pe tabelă şi, mai mult decât atât, să scape de o jucătoare importantă a Zalăului, Crina Pintea primind cartonaşul roşu pentru o intervenţie asupra Alinei Horjea.

Zalăul a întors însă scorul în doar 6 minute (11-12) şi s-a instalat treptat la cârma jocului, profitând şi de paradele Mihaelei Mureşan. Brăila nu a găsit soluţii în partea a doua a meciului, fapt de care oaspetele au profitat şi pe final s-au desprins la 4 goluri, punând şi mai multă sare pe rană. Partida s-a încheiat cu o horă a bucuriei a jucătoarelor Zalăului, care ajung la 12 puncte, la egalitate cu Corona şi „U” Cluj şi două mai multe decât Brăila.

Tadici a reușit să-i strice aniversarea tehnicianului băimărean Ioan Băban, care zilele trecute a împlinit 60 de ani. După partida cu Zalăul, conducerea echipei brăilene a organizat un chef pentru a-l sărbători pe Băban, la care au fost invitate 60 de persoane! Probabil că invitații n-au gustat cu plăcere din proaspăta înfrângere pe care Tadici i-a administrat-o eternului său rival!
HC Dunărea Brăila-HC Zalău 20-24 (10-8)
HC Dunărea Brăila: Nichita, Dobre, Horjea 8 goluri, Moldovan 4, Crăciun 2, Adespii 2, Perianu 2, Brot 1, Agatunovic 1
Antrenor: Ioan Băban
HC Zalău: Mihaela Mureşan, Adina Mureşan, Szucs 6 goluri, Varga 5, Şomoi 4, Pera 3, Pintea 1, Tănăsie 1, Beşe 1, Rob 1, Trif 1, Ţurcaş 1
Antrenor: Gheorghe Tadici.