AcasăEvenimentSportHandbal. Liga Națională. Și-au făcut singure viața grea! HCM Baia Mare s-a...

Handbal. Liga Națională. Și-au făcut singure viața grea! HCM Baia Mare s-a impus cu dificultate la Roman!

În prima etapă a returului Ligii Naționale, HCM Baia Mare a evoluat în deplasare, la Roman, echipă pregătită de câteva săptămâni de cunoscutul antrenor constănțean Dumitru Muși. Băimărencele, din postura de ocupante a locului secund în clasamentul competiției, nu au luat în calcul decât varianta victoriei, oricare alt rezultat putându-le periclita obiectivul (e drept, neasumat) de a termina pe unul din locurile doi sau trei, că primul este ocupat de Oltchim.
Și, după cum s-au desfășurat ostilitățile din teren în primele 30 de minunte, se părea că nu vor fi probleme prea mari în obținerea victoriei. Mihaela Smedescu a închis poarta, apărarea a funcționat bine, contratacurile și-au atins ținta, astfel că abia în ultimul minut al reprizei gazdele au reușit să egaleze la 8. Dar, Geiger n-a fost de acord cu egalitatea, marcând în ultima secundă, direct din lovitură de la 9 metri, un gol spectaculos.
Repriza secundă a fost una de uzură, cu un joc încâlcit, presărat cu inexactități, greșeli individuale cu nemiluita de ambele părți. Primele și-au revenit jucătoarele gazdă, care încet, încet s-au instalat la conducere, atât în teren cât și pe tabelă.
În minutul 42 HCM Roman conducea cu 14-12 și fetele noastre nu dădeau semne că au de gând să pună stavilă degringoladei din teren. În poartă a intrat și a rămas Claudia Cetățeanu, aceasta reușind adevărate minuni, astfel că mai bine de 15 minute nicio minge n-a trecut linia porții noastre, chiar dacă vreo trei sau patru au fost aruncate din lovituri de la 7 metri.
Abia prin minutul 50 au reușit băimărencele să iasă din jocul fără orizont al adversarelor, explozia Elizei Buceschi fiind determinantă, cele trei goluri consecutive readucând speranțele noastre. Oportună a fost și prestația Laurei Oltean în această perioadă, autoare a două goluri exact în momentul când era cea mai mare nevoie de ele. Așa că scorul a ajuns 17-14 pentru Baia Mare în ultimul minut de joc.

Surprinzător de slabă evoluția Melindei Gaiger în partea secundă, după ce în prima reușise șase goluri, unul mai frumos decât altul. N-a mai înscris după pauză, ratarea inexplicabilă (cred că a scăpat mingea din mână) a unei aruncări de la 7 metri cântărind enorm asupra moralului ei. A fost dealtfel un meci în care s-au ratat nu mai puțin de 9 aruncări de la 7 metri, doar trei din cele 12 acordate fiind transformate!

S-a terminat 17-15, HCM a adunat 16 puncte, stă confortabil pe locul doi, dar modul cum s-a jucat în repriza secundă trebuie să dea de gândit celor care se ocupă de echipă.
Cu o asemenea atitudine în joc se pot pierde puncte esențiale în partidele tari pe care HCM le are de susținut pe teren propriu, cu pretendentele la podiumul campionatului. Sunt convins că cei doi antrenori știu ce trebuie să facă și, sigur, vor îndrepta lucrurile.
Până atunci să ne bucurăm de victoria de la Roman și să credem în continuare că anul acesta HCM va reuși o performanță unică în istoria handbalului băimărean.

Arbitrii: Eremia – Draganescu (Targu Jiu);
Minute de eliminare: 6-8;
Aruncari de la 7m: 10-2 (transformate 3-0; au ratat Marin, Stoleru, Garipova, Krumova, Paval, Horobet 2, respectiv Rudics si Geiger);

HCM Roman: Visan (8+2 de 7m), Polocoser – Krumova 4 (2 din aruncari de la 7m), Goran 3, Horobet 2, Marin 2, Stoleru 2, Garipova 1 (1), Agrigoroaie 1, Paval.
Antrenor: Dumitru Musi

HCM Baia Mare: Smedescu (8 interventii, inclusiv trei aruncari de la 7m), Cetateanu (9+4 de 7m) – Geiger 6, Buceschi 5, Oltean 2, Rudics 1, Ghionea 1, Tatar 1, Popovici 1, Pirvut, Dinis Virtic, Negria, Tomescu, Dobromir.
Antrenori: Costica Buceschi si Magda Kovacs