AcasăEvenimentSportHandbal. Liga Națională. Derby-ul Ardealului s-a lăsat cu scandal! În rolul principal,...

Handbal. Liga Națională. Derby-ul Ardealului s-a lăsat cu scandal! În rolul principal, Gheorghe Tadici!

HC Zalău-„U” Jolidon Cluj 30-30 (16-12)
HC Zalău şi Universitatea Jolidon Cluj au terminat la egalitate 30-30 o partidă tensionată şi cu un final incendiar. Gheorghe Tadici a făcut scandal şi a fost trimis în tribune. Elevele lui Gheorghe Covaciu au fost cele care au luat iniţiativa, însă zălauancele s-au redresat pe parcursul primei reprize reuşind să intre la cabine cu un avans de patru goluri (16-12), Czeczi transformând patru aruncări de la şapte metri în finalul primei reprize.
Meci de zile mari la Zalău acolo unde ocupantele locurilor 2 şi 3 din sezonul trecut au oferit o partidă încinsă în derby-ul etapei. S-a terminat 30-30 în cele din urmă, însă finalul a fost unul elecrizant, în care Loredana Pera a transformat o aruncare de la şapte metri cu 12 secunde înainte de expirarea timpului regulamentar.
Chiar dacă debutul meciului a fost controlat de oaspete, Zalăul a fost la conducere în majoritatea timpului de joc. Vicecampioanele au început tare partida, desprizându-se la 4-1 după primele 6 minute de joc, dar gazdele, pe fondul unui parţial de 10-4, au revenit şi au preluat conducerea. Czeczi a fost de neoprit, transformând cu sânge rece patru aruncări de la şapte metri în finalul reprizei, iar Zalăul intra la cabine cu un avantaj de patru goluri, 16-12.
Partea a doua a aparţinut lui Carmen Cartaş, aceasta reuşind unul din cele mai bune jocuri ale ei în tricoul Clujului, însă nici Czeczi sau Dincă nu au fost departe. Dincă a restabilit egalitatea în minutul 50 şi tot ea şi-a adus echipa în avantaj cu cinci minute înainte de final. Sfârşitul jocului a fost unul incandescent, cu trei eliminări, una văzută de antrenorul Zalăului. Petroczi a apărat aruncarea de la şapte metri a lui Czeczi din minutul 59, însă nu a mai avut răspuns la aruncarea Floretinei Pera din ultimul minut, iar Zalăul şi Clujul termină la egalitate un meci spectaculos, dar şi tensionat.
Repriza a doua a fost ternsionată, clujeanca Cartas a reuşit să se evidenţieze marcând 9 goluri, căpitanul Senocico şi Alina Ţurcas au fost eliminate. Cunoscut ca o fire vulcanică antrenorul Gheorghe Tadici a fost eliminat în minutul 56, după o decizie controversată a arbitrului.
HC Zalău acumulează 10 puncte, egalând echipele de pe locurile 4-5, Corona Braşov şi Dunărea Brăila, în timp ce “U” Jolidon adună 12 puncte, la fel ca HCM Baia Mare, de pe poziţia secundă a clasamentului.  (handbalvolei.ro)