AcasăEvenimentSportHandbal. Liga Națională. Corona Braşov – HCM Baia Mare 33-32 (18-16). Camelia...

Handbal. Liga Națională. Corona Braşov – HCM Baia Mare 33-32 (18-16). Camelia Balint-Hotea s-a răzbunat pe fosta sa echipă!

Meci încins, aprig disputat, tensionat, în cadrul penultimei etape a campionatului Ligii naţionale de handbal feminin : Corona Braşov – HCM Baia Mare. Cele două echipe s-au angrenat la o partidă cu destule durităţi, cu o ambiţie rară, de parcă miza era una uriaşă. A fost şi un duel epuizant al aruncărilor de la 7 m (au fost dictate nu mai puţin de 19!), un meci cu dese întreruperi datorate accidentărilor, cea mai gravă fiind suferită de Mihaela Din, suspectă de fractură la deget.
Au mai fost şi multe răsturnări de scor, iar pentru ca tacâmul să fie complet, totul s-a decis în ultimele 10 secunde, când gazdele au înscris din ,,7m” golul victoriei. Începutul meciului a fost favorabil echipei oaspete, care a condus cu 5-3 (min 8), însă Corona a reuşit să recupereze şi să treacă în avantaj ( 8-6, min 14). Pînă la finalul primei reprize, Corona a controlat disputa şi a condus cu 2-3 goluri : 18-16 la pauză. Repriza secundă a scos în evideţă puterea de luptă a ambelor echipe, avantajele alternând. În min 40, scorul era 27-23 pentru Corona, pentru ca în min 54, tabela de marcaj să fie favorabilă oaspetelor (28-30). Finalul a fost de-a dreptul palpitant, cu mulţi nervi şi cu o evoluţie a scorului care i-a ţinut cu sufletul la gură pe spectatori. Astfel, chiar dacă HCM Baia Mare a avut 3 goluri avantaj în min 52, Corona nu a cedat, iar cu două minute înainte de final şi-a ajuns din urmă adversarele (31-31). Pe rând în inferioritate numerică, ambele echipe au prelungit suspansul. După 32-32, ultimul minut a fost de pomină: Corona a beneficiat de o aruncare de la 7m, transformată de Hotea (33-32), HCM Baia Mare a rămas în dublă inferioritate numerică, iar Rudics (Baia Mare) a ratat egalarea, pentru că timpul de joc expirase! Tot în ultimul minut, conducerea echipei oaspete a protestat vehement la deciziile arbitrilor, partida fiind întreruptă minute bune. Scor final : 33-32 pentru Corona Braşov, care speră sa termine campionatul pe locul 6.

Declaraţii după meci :

Mariana Târcă (FOTO), antrenor principal Corona Braşov : ,,Nu mă aşteptam ca jocul să fie atât de greu. Baia Mare este o echipă tânără, dar foarte ambiţioasă. Din fericire, ambiţia ne-a caracterizat şi pe noi, am avut puterea să revenim de la 3 goluri. Importantă este victoria, le felicit pe fete, pentru cele două puncte. Rămânem în cărţi să ocupăm un loc bun în finalul campionatului şi îmi doresc ca ultimul meci, de la Deva să ne arate un joc mult mai bun al nostru, în ceea ce priveşte faza de apărare. Din păcate se simte foarte mult în jocul nostru absenţa Cristinei Zamfir. M-aş bucura mult dacă ar participa în cupele europene mai multe echipe şi să prindem şi noi ultimul loc.”

Costică Buceschi , antrenor HCM Baia Mare : ,,Cred că meritam cel puţin un punct, însă meciul a fost stricat de cei doi arbitri. Am avut şansa să fim la trei goluri avantaj pe final de meci, dar nu ne-au lăsat arbitri mai departe. În rest felicit echipa pentru felul în care a jucat, pentru dăruire, însă asta nu este suficient la noi, unde arbitri sunt cei care fac ierarhiile”.

Corona Braşov
Au marcat : Hotea 13, Chiper 8, Apetrei 3, Burghel 3, Pricopi 3, Şorodoc 1, Cherăscu 1, Brânzan 1.
Au jucat : Guiu (Dedu) – Chiper, Burghel, Şorodoc, Apetrei, Hotea, Din (Seifer, Cherăscu, Pricopi, Brânzan)
Antrenori : Mariana Târcă, Dumitru Berbece