AcasăEvenimentSportHandbal. Liga Națională. Băimărencele au trecut și Dunărea! Elevele și-au ”bătut” fostul...

Handbal. Liga Națională. Băimărencele au trecut și Dunărea! Elevele și-au ”bătut” fostul profesor

Atmosferă frumoasă în Sala Sporturilor ”Lascăr Pană” la partida dintre HCM Baia Mare și Dunărea Brăila, două echipe cu pretenții de cupe europene în acest campionat. A fost un meci cu scântei, mai ales în prima repriză, când brăilencele au opus o rezistență deosebită, la mijlocul reprizei conducând cu trei goluri diferență. Din fericire doar atât le-a fost, fetele noastre preluând ”hățurile” partidei și ne cedându-le până la final. Dunărea rămâne o nucă tare, cu jucătoare de certă valoare (Perianu promite foarte mult), bine instruite de antrenorul emerit Ioan Băban, de fapt au fost neînvinse în primle patru partide. De cealaltă parte, fetele și antrenorii au ținut neaparat să învingă echipa lui Băban, în încercarea de a demonstra că formează un colectiv unit și valoros, capabil de performanță. Chiar dacă la început nu prea le-a ajutat poarta, atât Smedescu cât și Cetățeanu întrîndu-și mai greu în mână de data asta, fetele au jucat excelent în atac reușind goluri spectaculoase.

O remarcă deosebită pentru Timeea Tătar, admirabilă în postura de pivot, mereu demarcată și cu o deosebită priză la minge. Foarte bună, aproape de nivelul maxim al capacității sale a fost Renata Ghionea, centrul lucid de care echipa are atâta nevoie. Melinda și Eliza au fost la nivelul cu care ne-au obișnuit, adică excelente. Să spunem că Eliza a fost ținta unor atacuri dure în prima repriză, care au lăsat urme vizibile pe fața ei. Bune și eficiente cele două extreme, Pîrvuț și Rudics, cu toate că au mai și ratat din situații favorabile. O notă bună și pentru jocul din apărare, chiar dacă s-au primit cam prea multe goluri, dar, repet, portarii au principala vina.

Despre arbitraj n-ar fi prea multe de spus, în general și-au făcut datoria, cu toate că Băban le-a reproșat câte ceva în repriza secundă. Dar care antrenor nu procedează la fel atunci când pierde? Fetele noastre au ratat trei aruncări de la șapte metri (Geiger, Ghionea și Rudici), primele două au executat loviturile peste poartă, iar Rudici n-a avut forța necesară, ea fiind faultată grosolan în faza la care s-a dictat aruncarea. În mod normal nu ea ar fi trebuit să execute aruncarea, dar asta e, se mai întâmplă și la case mai mari.

Să mai spunem că, pentru prima dată în Baia Mare, jucătoarele (prin sondaj) au fost  supuse testelor antidoping după terminarea partidei. Da, a fost un meci interesant, spectaculos pe alocuri, cu faze incendiare la ambele porți. După părerea mea a fost cel mai reușit meci al echipei  noastre din acest sezon, în vreme ce Nuțu Băban a spus la conferința de presă că Dunărea a făcut cea mai slabă partidă. Se poate, pentru noi important rămâne doar faptul că HCM a dovedit că se află pe drumul cel bun și, lucru îmbucurător, mai are de unde să crească valoric în continuare.

HCM Baia Mare – Dunărea Brăila 32-26 (17-13)

Arbitrii: Claudiu Belean (Targu Mures) si Valentin Calina (Pitesti);
Aruncari de la 7m: 7-7 (transformate 4-6; au ratat Geiger, Ghionea si Rudics, respectiv Horjea);
Minute de eliminare: 4-8;

HCM Baia Mare: Smedescu (11 interventii + un 7m), Cetateanu (2), Matei – Ghionea 8 (3), Buceschi 7, Tatar 6, Geiger 5, Rudics 3 (1), Pirvut 3, Bondar, Tomescu, Popovici, Oltean, Dobromir, Puiu.
Antrenori: Costica Buceschi – principal, Magda Kovacs – secund;

Dunarea Braila: Dobre (7+1), Nichita (4), Voicu – Perianu 8 (3), Horjea 4 (1), Brot 3, Adespii 3 (2), Moldovan 4, Agatunotovici 2, Kuridza 1, Barbos 1, Irimia, Shutska, Craciun, Esanu.
Antrenori: Ioan Baban – principal, Cristian Preda – secund.

Rezultatele etapei a V-a: ASC Corona 2010 Brasov – Oltchim Rm. Valcea 23-34, HC Danubius Galati – HC Zalau 22-35, HCM Baia Mare – HC Dunarea Braila 32-26, HCM Roman – Universitatea Jolidon Cluj (in 17 octombrie), CSM Bucuresti – SCM Craiova 31-25.
Pentru HCM urmează două deplasări foarte dificile, la Zalău și Brașov.