AcasăEvenimentSportHandbal. Liga Națională. Băimărencele au pierdut restanța de la Cluj înregistrând primul...

Handbal. Liga Națională. Băimărencele au pierdut restanța de la Cluj înregistrând primul eșec din campionat

„U” Jolidon Cluj-HCM Baia Mare 32-26 (18-15)

„U” Jolidon Cluj a câştigat ultima partidă înaintea debutului în grupele Ligii Campionilor, 32-26 în faţa HCM-ului din Baia Mare. Elevele lui Gheorghe Covaciu au condus în permanenţă pe tabelă în partida în care Ionica Munteanu a revenit la Cluj după trei luni în care a evoluat la SCM Craiova.
„U” Jolidon a început tare partida cu HCM Baia Mare de pe teren propriu, iar după 5 minute de joc Paraschiv marca pentru 5-2. Jocul a curs în continuare în favoarea clujencelor, care au avut în faţă o apărare prea puţin agresivă, în timp ce Smedescu, Cetăţeanu sau Matei nu au strâns decât 4 intervenţii în prima repriză, la fel ca şi Petroczi de altfel. Cartaş ducea scorul la 10-5 în minutul 13, transformând o aruncare de la 7 metri, însă băimărencele au dat semne de revenire până la finalul reprizei, în special prin Geiger. Totuşi, după primele 30 de minute „U” Jolidon se afla în avantaj, 18-15.

În actul secund, oaspetele s-au apropiat de două ori la un singur gol în urma gazdelor, în minutele 33 şi 40 (18-17, 21-20). Trio-ul Senocico-Vădineanu-Tivadar a făcut însă ca „U” Jolidon să se desprindă decisiv în acest meci (24-20, minutul 44), iar Dincă a închis practic meciul cu 8 minute înainte de final, când a punctat pentru 28-23. Diferenţa maximă s-a înregistrat însă cu un minut înainte de final, când Florea a făcut 32-25, iar ultimul gol al partidei a fost marcat de Puiu, în ultimul minut de joc. Acesta a fost ultimul meci înaintea debutului în Liga Campionilor pentru „U” Jolidon Cluj, care va avea loc duminică, la Ljubljana, în faţa lui Krim, în timp ce HCM Baia Mare aşteaptă vizita Dunării Brăila, de luni.

„U” Jolidon Cluj:
Portari: Petroczi (9 intervenţii), Munteanu (o intervenţie)
Marcatoare: Senocico 6 goluri, Vădineanu 6, Paraschiv 6, Tivadar 5 (3 din 7m), Dincă 4, Cartaş 2 (1 din 7m), Florea 2, Chintoan 1. Au mai evoluat: Laszlo, Tetean, Ţurcaş
Aruncări de la 7m: 4/4. Eliminări: Paraschiv, Ţurcaş
Antrenor: Gheorghe Covaciu
HCM Baia Mare:
Portari: Smedescu (6 intervenţii), Matei (5 intervenţii), Cetăţeanu
Marcatoare: Geiger 7 goluri (1 din 7m), Tătar 5, Pîrvuţ 4, Rudics 3 (1 din 7m), Buceschi 2, Puiu 2, Ghionea 2, Negria 1. Au mai evoluat: Maior Paşca, Tomescu
Aruncări de la 7m: 2/2. Eliminări: Tătar
Antrenor: Costică Buceschi, Magda Kovacs