AcasăEvenimentSportHandbal. Liga Campionilor. U Jolidon a pierdut la limită în fața uneia...

Handbal. Liga Campionilor. U Jolidon a pierdut la limită în fața uneia dintre favoritele la câștigarea trofeului!

Vicecampioana României la handbal feminin „U” Jolidon Cluj a fost învinsă, duminică, în deplasare, de formaţia slovenă Krim Ljubljana, scor 28-27 (15-13), în meciul de debut din grupa B a Ligii Campionilor.
Krim a debutat ca din „puşcă” în disputa cu „U” Jolidon, după şapte minute, tabela arătând 6-1. Gazdele nu au putut fi depăşite, nici măcar de la 7 metri, Cartaş ratând aruncarea din minutul 8. Ritmul rapid de joc a fost greu de dus de vicecampioana României, care a intrat la time-out în minutul 10 (scor 7-1). Portarul de la Krim, Grubisici, avea deja 5 intervenţii, jucătoarele lui Gheorghe Covaciu nereuşind să-i găsească punctele slabe. Mihaela Ani-Senocico a dat semnalul revenirii, cu golul de 7-3 (min. 14), Tivadar urmându-i exemplul pentru 9-5, două minute mai târziu. Au urmat însă ratări în lanţ ale ardelencelor, în timp ce Krim a marcat la aproape fiecare atac, 11-6. „U” Jolidon s-a apropiat apoi, profitând de eliminarea lui Martin, 11-8 (min. 23) şi la 14-13 (min. 30), pentru ca la pauză, tabela să arate 15-13. După 30 de minute, portarul de la „U” Jolidon, Viktoria Petroczi a fost cea mai bună jucătoare, cu 10 intervenţii reuşite (14 în total).
La reluare, Dincă a finalizat excelent un contraatac, 15-14 (min. 33), iar Cartaş a adus egalarea, două minute mai târziu, de la 7 metri, 16-16, pe fondul unui joc mult mai îndrăzneţ. Muller şi Varlec, singurele realizatoare constante de la Krim, au ripostat însă rapid, 19-16 (min. 38), dar „U” Jolidon s-a ţinut ca „scaiul”, 19-18 (min. 40). Dar, debutantă la acest nivel, formaţia clujeană n-a ştiut să profite de momentele mai slabe ale adversarei (25-22, min. 53), astfel că remiza sau victoria au fost imposibil de obţinut. Jucătoarele vicecampioanei României au părut să aibă şi trac în anumite momente, însă, per total, jocul lor nu a fost deloc dezamăgitor, în compania unei foste duble câştigătoare a Ligii Campionilor.
Marcatoare:

Krim – Muller 9 goluri, Varlec 8, Bodnieva 3, Zrnec 3, Krpez 2, Vergeliuk 2, Martin 1;
 „U” Jolidon – Ani-Senocico 8 goluri, Cartaş 7, Dincă 4, Tivadar 3, Vădineanu 3, Paraschiv 2.
În primul meci din grupa B, Gyor ETO a dispus, sâmbătă, pe teren propriu, de Podravka Koprivnica, cu scorul de 24-19.
Programul formaţiei clujene în continuare: „U” Jolidon Cluj – Gyor ETO (20 octombrie), „U” Jolidon Cluj – Podravka Koprivnica (27 octombrie), Podravka Koprivnica – „U” Jolidon Cluj (4 noiembrie), „U” Jolidon Cluj – Krim Ljubljana (11 noiembrie) şi Gyor ETO – „U” Jolidon Cluj (17 noiembrie).
România aliniază pentru prima dată două echipe în faza grupelor Ligii Campionilor. Primele două clasate din fiecare dintre cele patru grupe se califică în faza grupelor principale, în care meciurile vor începe în 2 februarie 2013. Tragerea la sorţi a celor două grupe principale va avea loc în 20 noiembrie.