AcasăEvenimentSportHandbal. Liga Campionilor. De nerecunoscut! Oltchim, bătută acasă de Ferencvaros!

Joc slab, rezultat pe măsură, cam așa poate fi caracterizat în patru cuvinte ceea ce s-a întâmplat duminică seara în sala sporturilor ”Traian”, plină ochi cu cei peste 3.000 de spectatori veniți să fie alături de echipa fanion a sportului românesc.

Oltchim Ramnicu Valcea a pierdut, scor 22-23 (9-10), partida disputata duminica seara, pe teren propriu, cu Ferencvaros, in prima etapa a Grupei 2 Principala a Ligii Campionilor la handbal feminin.

La capatul unei evolutii modeste, salvata cat de cat pe final, campioana Romaniei debuteaza cu stangul in faza a doua a grupelor celei mai importante competitii intercluburi din Europa.

In fata propriilor suporteri, valcencele au jucat neasteptat de slab si au fost invinse de o echipa ungara foarte bine asezata in teren.

Cu greu poate fi remarcata o jucatoare de la Oltchim, nici macar muntenegreanca Bulatovici, vedeta echipei.
Antrenorul Oltchimului şi-a dat seama de carenţele pe care echipa sa le-a avut pe fază ofensivă şi le-a cerut fetelor sale să de-a mai rapid drumul la minge, să fie mai impunătoare, mai curajoase în atac, să arunce mai mult la poartă.
Repriza secundă s-a desfăşurat după acelaşi scenariu. Jucătoarele Oltchimului nu s-au regăsit, au făcut greşeli inexplicabile şi au ratat din orice poziţie. În schimb maghiarele au punctat de câte ori au avut ocazia.
Cu toate că „galacticele” au revenit pe finalul meciului, recuperând distanţa de 6 goluri care le separa cu 5 minute înainte de final, Ferencvaros a rezistat presiunii. Cu doar 1 minut înainte de finalul meciului Nerea Pena a marcat de la 7m, făcând ca efortul Oltchimului să fie în zadar, chiar şi cu golul marcat de Barbosa, cu 15 secunde înainte de final
Oltchim debutează astfel cu stângul în grupele principale din Champions League şi nu scapă de coşmarul Ferencvaros. Pentru campioana României urmează meciul cu Krim, de la Ljubljana, prima şansă pentru a spăla din marea rușine de duminică.

Tot duminica, in grupa lui Oltchim s-a mai jucat intalnirea dintre Zvezda (Rusia) si Krim (Slovenia), incheiata cu scorul 24-29.

Astfel, dupa prima etapa, clasamentul in Grupa 2 Principala a Ligii Campionilor arata astfel: