AcasăEvenimentSportHANDBAL. JUNIORI II - Victorie și calificare de pe primul loc pentru...

HANDBAL. JUNIORI II – Victorie și calificare de pe primul loc pentru sportivii Academiei ⁩de Handbal Minaur

HANDBAL. JUNIORI II Juniorii II ai Academiei de Handbal Minaur s-au impus în deplasarea de la LPS Cluj, scor 24-21 și se califică astfel la primul turneu semifinal de pe prima poziție a clasamentului.

La pauza jocului de la Cluj, scorul a fost 11-10 în favoarea juniorilor băimăreni.

Încă din primele zece minute de joc, ei aveau trei goluri în avantaj, scor 5-2 (min. 8). Avantaj pe care l-au menținut până spre finalul primei reprize. Când gazdele au preluat pentru prima dată conducerea după ce au întors scorul de la 5-8 la 9-8 (min. 23). Însă la pauză tot Academia de Handbal Minaur a intrat în avantaj, scor 11-10.

Repriza secundă s-a jucat pe contre, cele două echipe trecând pe rând în avantaj. Spre finalul partidei, băimărenii s-au impus după ce de la scorul de 20-20 au reușit să marcheze patru goluri, iar partida s-a încheiat cu scorul de 24-21.

În ultima etapă a sezonului regulat, Academia de Handbal Minaur va juca pe teren propriu cu ultima clasată, CSS Adep Satu Mare.