AcasăEvenimentSportNU S-A PUTUT MAI MULT - Minaur a pierdut la scor în...

NU S-A PUTUT MAI MULT – Minaur a pierdut la scor în deplasare la la Turda

HCM Minaur a pierdut în această dimineață pe terenul Potaissei Turda, scor 39-29, într-un meci dominat de la un capăt la celălalt de echipa gazdă. Cu doar opt jucători pe foaie, campioana Minaur Baia Mare nu a reuşit să pună probleme în deplasarea de la Turda.

Începutul de meci a fost echilibrat, scorul fiind egal după primele cinci minute de joc, scor 2-2. Gazdele s-au distanțat pentru prima dată la două goluri în minutul zece, scor 7-5. Până la mijlocul reprizei, avantajul Potaissei s-a dublat, 11-7, diferență păstrată până spre finalul primului act (15-11 min. 25).

În ultimele cinci minute de joc, gazdele s-au desprins pe tabela de marcaj, intrând la pauză cu nouă goluri avantaj, scor 20-11.

În repriza secundă, gazdele nu au făcut altceva decât să-și păstreze avantajul de nouă goluri înregistrat la pauză. Avantajul maxim pe care l-au avut gazdele a fost de 14 goluri, înregistrat cu zece minute înainte de finalul partidei, scorul fiind 36-22. La final, Potaissa a câștigat cu 39-29 și a urcat pe locul patru în clasament.

Roland Thalmair şi Răzvan Pavel au fost principalii marcatori ai Potaissei, cu 8 goluri.

De la oaspeţi s-au remarcat Andrei Popescu, la primul meci după o pauză de trei luni, şi Daniel Bera cu câte 7 reuşite.

În etapa următoare, HCM Minaur va evolua tot în deplasare, pe terenul nou-promovatei CSM Focșani. În partida tur, disputată la Baia Mare s-a impus cu 27 la 23.