AcasăEvenimentSportHANDBAL - HCM Minaur a obținut o victorie importantă pentru intrare în...

HANDBAL – HCM Minaur a obținut o victorie importantă pentru intrare în play-off

HCM Minaur s-a impus duminică, scor 27-24 împotriva echipei HC Vaslui, în primul joc cu Raul Fotonea pe banca tehnică a echipei noastre. Cele două echipe s-au aflat la egalitate la sfârșitul primelor 30 de minute, scor 11-11. Cu această victorie, HCM Minaur face un pas imens spre calificarea în Playoff-ul Ligii Naționale.

În primele cinci minute ale jocului, cele două echipe au marcat doar două goluri, scor 1-1, mergându-se de la egal la egal până la mijlocul reprizei, când HCM Minaur se distanțează pentru prima dată la trei goluri, scor 6-3. Diferența s-a păstrat până cu cinci minute înainte de finalul primei reprize, când scorul era 10-7. Până la pauză, HC Vaslui a reușit să anuleze avantajul echipei noastre, intrând la egalitate la cabine, scor 11-11.

minaur 28 febr1

Cele două echipe au mers de la egal la egal și în actul doi, până în minutul 40, când HCM Minaur avea două goluri în avantaj, scor 15-13. În minutul 46, HCM Minaur a avut din nou trei goluri în avantaj, scor 19-16. Diferența maximă s-a produs în minutul 55, când HCM Minaur conducea la cinci goluri, scor 24-19. În cele din urmă, scorul final a fost 27-24, iar HCM Minaur obține o victorie foarte importantă în lupta pentru obținerea ultimului loc care duce în Play-off.

În etapa următoare, a XXIII-a din Liga Națională, HCM Minaur se va deplasa la ultima clasată, CSU Danubius Galați.

HCM Minaur Baia Mare – HC Vaslui: 27-24

Sala de sport a Școlii 5 din Baia Mare; cca 400 spectatori

Arbitri: Alexandru Blas si Marius Ghiorghișor (București)

Aruncari de la 7m: 6-4 (transformate: 5-3; au ratat: Bera / Hagiu)

Minute de eliminare: 14-12

Minaur Baia Mare (antrenor Raul Fotonea): R. Pop (10 intervenții), Simulescu – Bera 7 (3 din 7m), Mihai 7, Marta 4, Popescu 3 (2 din 7m), Sabou 2, Bușecan 2, Cristescu 1, Mureșan 1, Diaconu, Tălmaciu, Scarlat

HC Vaslui (antrenor Sandu Iacob): Stănescu (6 intervenții), Pralea (o intervenție) – Hagiu 5, Pasere 5 (3 din 7m), Hrimiuc 3, Moldoveanu 3, Barac 3, G. Bujor 2, Polocoser 2, Anton, Sandu, N. Bujor, Cotinghiu

Rezultatele etapei

CSM București – HC Adrian Petrea Reșita: 29-29; HC Odorhei – Dinamo București: 34-38; Steaua București – Energia Târgu Jiu: 26-25; Potaissa Turda – CSM Focșani: 37-27; HCM Minaur Baia Mare – HC Vaslui: 27-24; CSM Ploiești – Danubius Galați: 33-23; Poli Timișoara – Dunărea Călărași: 30-25