AcasăEvenimentSportHANDBAL: HCM Minaur învinge Politehnica Timişoara la 5 goluri diferenţă

HANDBAL: HCM Minaur învinge Politehnica Timişoara la 5 goluri diferenţă

HCM Minaur Baia Mare a învins, într-o partidă contând pentru etapa a XVIII-a a Ligii Naționale masculine de handbal, Politehnica Timişoara, la 5 goluri diferenţă, scor 33-28 (15-14). În urma acestei victorii, Minaur urcă până pe poziţia a 8-a a clasamentului.

O partidă în prima parte foarte echilibrată, timişorenii având de 3 ori câte 2 goluri peste băimăreni, iar minauriştii reuşind de fiecare dată egalarea. HCM Minaur a preluat pentru prima dată conducere în ultimul minut de joc al primei reprize, pe inferioritate, tabela indicând, la pauză, 15-14 pentru băimăreni.

În repriza secundă, meciul a continuat să fie echilibrat, până prin minutul 44, când HCM Minaur a prins aripi şi a început să înscrie gol după gol în poarta timişorenilor. În minutul 49, Minaur avea 6 goluri peste bănăţeni. La final, băimărenii s-au impus cu 33-28, la capătul unui meci în care linia de 9 a jucat extraordinar, iar portarul Viman a închis bine poarta.

Punctele minauriştilor au fost aduse de  Andrei Grasu – 12 goluri, Bogdan Mihai – 6, Alin Bondar – 5, Daniel Bera şi Srdjan Gavrilovic – câte 4 reuşite fiecare, Devid Munea – 1 gol.

Etapa viitoare, pe 2 martie, HCM Minaur va juca, în deplasare, la reşiţa, cu CS Caraş-Severin.