AcasăEvenimentSportHandbal. HCM Minaur - HC Vaslui 22-31 (8-13). Meci dur, accidentari, arbitrii...

Handbal. HCM Minaur – HC Vaslui 22-31 (8-13). Meci dur, accidentari, arbitrii slabi

HCM Minaur și HC Vaslui au disputat un meci extrem de încins în Cupa Municipiului Vaslui. Chiar daca este vorba doar de un turneu amical, handbaliștii celor două echipe nu s-au menajat. În minutul 14, gazdele aveau un avantaj de cinci goluri, însă jocul a fost fragmentat de multe intrări dure, soldate cu accidentări. Până la pauză, Sandu Neagu a semnat un autogol, iar echipa lui Leonard Bibirig a intrat la cabine cu 13-8.

În actul secund, moldovenii au continuat să se distanțeze de adversari și au obținut victoria cu 31-22. HC Vaslui va juca finala, astăzi, de la ora 14:30, cu Dinamo.

“Au depășit puțin regulamentul, e adevărat, dar asta doar din dorința ca fiecare echipă sa joace cât mai bine. Sperăm  ca până la începutul campionatului să mai urcăm în evoluție”, a spus Leonard Bibirig, antrenorul celor de la HC Vaslui.

De partea cealaltă, omologul său de la Minaur, Viorel Fotache, a afirmat că principala vină pentru duritățile din teren le aparține arbitrilor care au oficiat partida:

“Arbitrii trebuiau să nu piardă jocul din mână. Suntem după trei meciuri, suntem obosiți, nu ni se mai oxigenează creierul cum trebuie și probabil din cauza asta au apărut momente de nervozitate”.