AcasăEvenimentSportHANDBAL - HCM Minaur, aproape de o victorie miraculoasă la Timișoara

HANDBAL – HCM Minaur, aproape de o victorie miraculoasă la Timișoara

Cu doar opt jucători trecuți pe foaia de joc, dintre care unul singur portar, Paul Simulescu, HCM Minaur a fost aproape de o victorie miraculoasă la Timișoara, în fața Politehnicii. Gazdele s-au impus la final cu scorul de 26-24. La pauză, bănățenii au avut un avantaj de trei goluri, scor 12-9. Pentru HCM Minaur au evoluat în această partidă Paul Simulescu, Marius Sadoveac, Alexandru Sabou, Bogdan Mihai, Mihai Bușecan, Albert Cristescu, Uros Vilovski și Daniel Bera.Gazdele de la Politehnica Timișoara au început mai bine partida și au condus cu 3-1 după primele cinci minute de joc. Diferența de două goluri s-a păstrat până la mijlocul primului act, când timișorenii s-au distanțat pentru prima dată la patru goluri, scor 7-3. Acest ecart de patru goluri s-a menținut până spre finalul reprizei, când HCM Minaur s-a apropiat la două goluri, scor 11-9 (minutul 29). La pauză, gazdele au intrat la vestiare cu un avantaj de trei goluri, scor 12-9,

Diferența înregistrată la pauză s-a menținut și în primele cinci minute de la reluare, scor 15-12. Cinci minute mai târziu, HCM Minaur s-a apropiat la un singur gol, scor 15-14. La mijlocul reprizei secunde, gazdele au avut un avantaj de două goluri, scor 18-16. În minutul 49, HCM Minaur a restabilit egalitatea prin Daniel Bera, iar la următorul atac, tot prin Bera, a intrat pentru prima dată în avantaj, scor 19-20. Diferența s-a mărit la două goluri în minutul 54, scor 21-23. Pe final de joc, gazdele au revenit și au egalat la 24, iar în ultimele două minute de joc au profitat de superioritatea numerică și au obținut cele trei puncte, învingând pe HCM Minaur, scor 26-24.

„Pentru noi e deosebit de dificil să jucăm în opt jucători, dintre care trei sunt pivoți. Eu sunt mulțumti de rezultatul de astăzi. Greșelile apăr din cauza oboselii, e greu să joci 60 de minute. Per ansamblu, puteam să obținem mai mult, dar mergem mai departe, să vedem cât mai rezistăm. Sper că nu vor exista datorii, financiar, datoriile sunt mici. Dar dacă vom continua să jucăm în opt jucători și să avem restanțe financiare, cred că conducerea clubului trebuie să caute alți jucători. Pentru că noi nu vom juca și cu restanțe, și în nouă jucători. Conducerea trebuia să aibă o strategie când a semnat dezlegările pentru jucători. Trebuie să suporte consecințele, mai ales că vorbim de bani publici. Eu sunt mulțumit, asta înseamnă atitudine și determinare. Când eram în 16 jucători nu am avut atitudinea asta, dacă o aveam, cred că eram departe”, a spus antrenorul Petru Pop după înfrângerea cu CH Poli pentru OradeTimiș.

În etapa următoare, HCM Minaur va evolua luni, 8 februarie, pe propriul teren, adversara echipei noastre urmând să fie CSM Ploiești. Partida se va desfășura în cadrul etapei cu numărul 19 din Liga Națională și va începe la ora 19:30.