AcasăEvenimentSportHANDBAL – HCM Baia Mare, o nouă victorie în Liga Națională (VIDEO)

HANDBAL – HCM Baia Mare, o nouă victorie în Liga Națională (VIDEO)

HCM Baia Mare a învins astăzi pe teren propriu echipa HC Alba Sebeș. Partida, contând în cadrul celei de a XVI-a etape a Ligii Naționale de Handbal, a fost controlată de handbalistele lui Aurelian Roșca din primul minut de joc până în ultimul.
Scorul la pauză a fost de 14-9 iar începutul reprizei a două a fost gol după gol marcat de HCM Baia Mare. Astfel, în primele șapte minute ale reprizei secunde băimărencele conduceau cu zece goluri echipa oaspete. Apoi a urmat o perioadă de relaxare iar la final tabela a arătat 35-27.

hcm3Principalele marcatoare ale HCM Baia Mare au fost Gabriela Perianu (7 goluri), Ana Maria Tănăsie (6 goluri), Katarina Jezic (6 goluri), Alexandra do Nascimento (4 goluri), Allison Pineau și Luciana Marin ( câte 3 goluri fiecare), Patricia Vizitiu (2 goluri), Timea Tătar, Melinda Geiger și Adriana Nechita ( câte un gol fiecare).

Următoarea etapă, HCM Baia Mare va face deplasarea la București, acolo unde va întâlni CS Rapid USL Metrou București. Partida este programată pentru joi, 28 ianuarie.