AcasăActualitateHANDBAL FEMININ – CS Minaur câștigă meciul împotriva celor de la ”U”...

HANDBAL FEMININ – CS Minaur câștigă meciul împotriva celor de la ”U” Cluj

HANDBAL FEMININ   CS Minaur Baia Mare obţine al treilea succes în etapa a VI-a din Liga Florilor  împotriva echipei “U” Cluj Napoca, în deplasare, la o diferenţă destul de confortabilă, scor 29-23.

Băimărencele au condus pe tabela de marcaj pe întreaga durată a meciului, diferenţa maximă din prima repriză fiind consemnată în minutul 23 (scor 5-10). Gazdele revin spectaculos şi marchează consecutiv de patru ori (9-10 în minutul 28), însă se pleacă la vestiare cu avantaj de două goluri în favoarea băimărencelor (10-12).

Echilibrul jocului se rupe chiar în debutul reprizei secunde şi Minaur se desprinde decisiv: 11-16 (min. 40) şi 19-26 (min. 53). Antrenorul localnicelor, Alin Bondar, cere un time-out, în speranţa că îşi mai poate ajuta echipa să revină.  Nu se mai întâmplă însă nimic spectaculos, echipa antrenată de Costică Buceschi câştigă cu 23-29 şi rămâne neînvinsă în meciurile susţinute în deplasare din acest sezon.

“U” Cluj Napoca – CS Minaur Baia Mare 23-29 (10-12)

Sala sporturilor “Horia Demian “ din Cluj Napoca – circa 300 de spectatori.

Arbitri: Cristina Năstase (Bucureşti) şi Simona Stancu (Buzău).

Observator FRH: Ştefan Ciurea (Craiova).

“U” Cluj: Prodan, Ţăgean, Munteanu – Senocico 7 (4), Boian 4, Petruş 3, Dindiligan 3, Corkovic 2, Vasiliu 1, L. Popa 1, Moroianu 1, Puiu-Lazăr 1, Vălean, Pica, Stoklosa.

CS Minaur: Medvedova (11 intervenţii bune), Enache, Nastasă – Burlachenko 9, Lisewska 5 (1), Rysankova 5, Shteriova 3 (1), Seraficeanu 2, Orşivschi 2, Tecar 1, Popescu 1, Taivan 1, Cîrstea, Şamanţ, Argyelan.

Sursă: Minaur.ro