AcasăEvenimentSportHandbal. Feminin. CMT. Cu Eliza în teren și Costică pe bancă, România...

Handbal. Feminin. CMT. Cu Eliza în teren și Costică pe bancă, România a debutat cu victorie!

România a câştigat partida de debut de la Campionatul Mondial de tineret care a început astăzi la Brno, în Cehia,  scor 37-28 (15-13), la capătul unui meci în care elevele lui Dumitru Muşi şi Costică Buceschi s-au desprins în a doua repriză.
După un început perfect pentru tricolore, care s-au desprins rapid şi după primele 11 minute aveau deja un avans de cinci goluri (8-3). Tunisia a început însă să dea semne de viaţă, apelând la o apărare avansată la coordonatorul nostru de joc, iar acest lucru s-a văzut. Tunisiencele s-au apropiat treptat pe tabelă, până la 14-13, însă Apipiei a punctat în ultima secundă a reprize şi România intra la cabine cu un avans de două lungimi.
Tunisia a rezistat în a doua repriză doar în primele 15 minute (23-20), moment în care România a punctat de patru ori consecutiv şi s-a desprins decisiv pe tabelă (27-20). Diferenţa maximă dintre cele două formaţii a fost de zece lungimi (32-22, 37-27), iar la final echipa antrenată de Dumitru Muşi şi Costică Buceschi se impune cu 37-28 şi urmează să întâlnească  Brazilia, echipă ce a trecut de Olanda (32-29), vicecampioana europeană şi formaţia care a învins recent România cu 32-24.
România-Tunisia 37-28 (15-13)
România:
Portari: Dedu (10/28), Arghir (5/14), Mureşan (0/1)
Marcatoare: Pricopi (6/7), Apipiei (5/7), Florica (5/7), Ianaşi (4/4), Buceschi (4/6, 1/1 la 7m), Perianu (4/9), Predoi (3/3), Ivan (2/2), Florea (2/3), Ciunt (1/2), Varga (1/4)
Au mai evoluat: Safta (0/1), Bărbos
Aruncări de la 7m: 1/1
Eliminări: Ianaşi, Ciunt, Varga, Ivan (2)
Antrenori: Dumitru Muşi, Costică Buceschi
Tunisia:
Portari: Zarrai (7/32), N. Hamza (1/9), Rajah (0/4)
Marcatoare: Hamrouni (8/11, 4/4 la 7m), Dhaouadi (8/20, 0/1 la 7m), Chabchoub (6/9, 0/1 la 7m), Y. Hamza (3/4), Kefi (1/1), Chekir (1/3), Sfar Ben Chker (1/4)
A mai evoluat: Ammari
Neutilizate: Ben Ali, Zarati, Ragoubi, Jlassi