AcasăEvenimentSportHandbal. Eliminati din Cupa Romaniei. HCM Minaur - HC Vaslui 22-28 (13-16)

Handbal. Eliminati din Cupa Romaniei. HCM Minaur – HC Vaslui 22-28 (13-16)

HCM Minaur a pierdut partida din cadrul sferturilor de finală ale Cupei României, scor 22-28, în fața divizionarei “A” HC Vaslui. La pauză, HC Vaslui a intrat la cabine cu un avantaj de 3 goluri, scor 16-13.

Meciul a început foarte bine pentru HC Vaslui, care a marcat primele trei goluri ale partidei, scor 3-0 (minutul 5). Primele goluri pentru Minaur au fost marcate de Andrei Grasu (2), iar scorul a devenit 4-2 în favoarea vasluienilor. A urmat o perioadă foarte bună, iar în patru minute s-a marcat nu mai puțin de 8 goluri, iar scorul a fost 9-6 în favoarea echipei din Vaslui. Timp de 5 minute s-a păstrat un avantaj de 2-3 goluri pentru HC Vaslui, însă moldovenii s-au distanțat la 6 goluri în minutul 25, scor 15-9. La finalul primelor 30 de minute, HC Vaslui a intrat la cabine cu un avantaj de 3 goluri, scor 16-13.

Începutul mitanului secund a fost mai bun pentru moldoveni, care s-au distanțat la șase goluri în minutul 41 (scor 20-14). La jumătatea reprizei secunde, HC Vaslui a avut un avantaj de șase goluri, scor 21-15. Începând cu minutul 49, vasluienii au menținut tot timpul un avantaj de 5-6 goluri și s-au impus la final cu un avantaj de 6 goluri, cu scorul de 22-28.

În semifinale, HC Vaslui va întâlni deținătoarea trofeului, HCM Constanța, care s-a impus astăzi în sferturile de finală, scor 29-22 în fața Potaissei Turda.

Următoarea partidă pentru HCM Minaur va fi duminică, 16 martie, când vom întâlni a treia clasată, CS Dinamo București, într-un meci contând pentru etapa cu numărul 20 a Ligii Naționale. În tur, la București, Dinamo s-a impus cu scorul de 31-23, după ce la pauză cele două echipe au intrat la egalitate la cabine, scor 10-10.

HC Vaslui – HCM Minaur 28-22 (16-13)
Sala Olimpia (Ploiești)
Au arbitrat:  Claudiu Belean (Mureș) și Valentin Călina (Argeș).
Aruncări de la 7 metri: 5 (3 transformate) – 3 (3 transformate)
Minute de eliminare: 8-8
HC Vaslui: Marius Pralea, Dragoș Nedelcu, George Pleșca – Mădălin Țuțu (6 goluri), Gabriel Cotinghiu (6), Marius Ignat (5), Călin Hagiu (3 – toate din aruncări de la 7 metri), Sandu Iacob (3), Sabin Ignat (2), Florin Bejenariu (2), Marius Ragea (1), Constantin Moldovan, Dragoș Soare, Valentin Anton, Vasilică Barac, Vlad Zaharia.
Antrenor: Leonard Bibirig.
HCM Minaur: Viorel VimanAndrei Drăghici, Vasile Viman – Andrei Grasu (7 goluri – 3 din aruncări de la 7 metri),  Viorel Fotache(5), Alexandru Sabou(4), Mihai Bușecan(2), Alin Bondar(2), Călin Leordean(1), Bogdan Mihai(1), Andrei Popescu, Srdjan Gavrilovic, Bogdan Baican, Devid Munea, Simion Crăciun, Daniel Bera.
Antrenori: Gheorghe Covaciu și Adi Popovici.