AcasăEvenimentSportHANDBAL. DIVIZIA A - CS Minaur II a pierdut în deplasarea de...

HANDBAL. DIVIZIA A – CS Minaur II a pierdut în deplasarea de la Sibiu

HANDBAL. DIVIZIA A În după- amiaza zilei de 1 octombrie, Sala Sporturilor Transilvania a găzduit meciul dintre HC Sibiu și CS Minaur II, contând pentru etapa a 3-a a Divizie A, seria B la handbal masculin.

Gazdele au luat din start un avantaj consistent, băimărenii apărându-se greoi și atacând ineficient.

În minutul 7 sibienii conduceau deja cu 5-0, avantaj ce s-a dovedit a fi esențial în economia finală a meciului. Băimăreanii marchează primul gol abia în minutul 8. Până la jumătatea reprizei sibienii se desprind decisiv (9-3).

Peste 10 minute tabela de marcaj înregistrează o diferență de 7 goluri (15-8, min. 25). La pauză scorul este de 18-12.

În repriza a doua sibienii marchează de trei ori consecutiv (21-12, min. 33). Jocul Minaurului este slab și în apărare și în atac și oaspeții ajung la plus 11 (27-16, min. 46).

În ultimele minute ambele echipe marchează câte trei goluri și meciul se încheie cu scorul de 30-23.

HC Sibiu – CS Minaur II 30-23 (18-12)

Arbitri: Paul Iacob (Brașov), Silviu Savu (Pitești)

Aruncări de la 7 metri 0-4 (transformate 0-3)

Minute eliminare: 8-2

CS Minaur II: Portari – Bucătaru, Apostu; Jucători: Yuriy Pop 9 goluri (1 din 7m), Haiduc 5 (1 din 7 m), Szabo 3 (1 din 7 m), Stoean 2, Boșca 2, Crainic 1, Botea 1, Makaria, Dedea, Lenghel, Miticuș, Oargă.