AcasăEvenimentSportHandbal. Cupa Romaniei, sferturi de finala: HCM Minaur Baia Mare - HC...

Handbal. Cupa Romaniei, sferturi de finala: HCM Minaur Baia Mare – HC Vaslui (ora 20, in direct la Digisport)

HCM Minaur a învins astăzi HC Odorhei în cadrul optimilor de finală ale Cupei României, scor 29-27, după ce la pauză scorul a fost egal, 15-15. În sferturile de finală, HCM Minaur va întâlni formația HC Vaslui, după ce echipa din Divizia A a reușit să producă surpriza, învingând în optimi o echipă de Ligă Națională, scor 34-14, după ce la pauză handbaliștii antrenați de Leonard Bibirig au condus cu scorul de 16-6.

Meciul dintre Minaur și HC Vaslui se va juca mâine, cu începere de la ora 20:00 în Sala Olimpia din Ploiești. Meciul va fi transmis în direct de DigiSport.

Echipa din Vaslui se află în acest moment pe locul doi în Divizia A (seria A) cu 51 puncte acumulate după 18 meciuri disputate, cu trei mai puține decât echipa de pe primul loc, CSM Călărași, dar și un meci în minus.

Vasluienii sunt antrenați de Leonard Bibirig, fost jucător și antrenor în Liga Națională, iar cel mai important jucător al echipei este Sandu Iacob, care are o vastă experiență în Liga Națională

Chiar dacă HCM Minaur evoluează în Liga Națională și HC Vaslui în Divizia A, cele două echipe s-au întâlnit în trei meciuri amicale, disputate în vara anului 2013, înainte de începerea sezonului. În cele trei meciuri, echipa din Vaslui s-a impus de două ori (36-31 și 33-24), iar HCM Minaur a reușit să câștige un singur meci, scor 36-27.