AcasăEvenimentSportHandbal. Cupa Romaniei: HCM Minaur - HC Odorhei 29-27 (15-15)

Handbal. Cupa Romaniei: HCM Minaur – HC Odorhei 29-27 (15-15)

HCM Minaur a câștigat partida din optimile de finală ale Cupei României, în fața echipei HC Odorhei, scor 29-27. La pauză, cele două echipe au intrat la cabine la egalitate, scor 15-15.

Începutul de meci a fost bun pentru echipa noastră, care a condus mai mereu la două goluri diferență, până spre sfârșitul primului sfert de oră. În minutul 13 echipa din Odorhei a reușit să egaleze la 5, și s-a distanțat pe tabela de marcaj la 3 puncte (scor 8-5). Minaur revine în joc după ce a marcat de patru ori consecutiv și, de la 13-10 pentru Odorhei, scorul a devenit 14-13 pentru Minaur. La pauză s-a intrat la cabine la egalitate, scor 15-15.

Partea a doua s-a desfășurat la fel ca și prima, cu multe răsturnări de situație, iar Minaur a reușit în cele din urmă să se impună la final, scor 29-27.

De remarcat este faptul că, în acest meci a revenit pe teren managerul financiar al echipei, Vasile Viman, care a reușit ă pareze trei aruncări de la 7 metri.

În sferturile de finală ale Cupei României, HCM Minaur va întâlni învingătoarea meciului dintre CS Caraș-Severin și HC Vaslui.

HCM Minaur – HC Odorhei
Sala Olimpia (Ploiești)
Au arbitrat:  Sebastian Mîrza și Cristian Nedelea (ambii Cluj-Napoca).
HC Odorhei: Szilard Orban (9 intervenții, a apărat un 7m) – Attila Komporaly (8 goluri), Erwin Feuchtmann (7), Damjan Blecic (6), Huba Talaș (2), Goran Kuzmanoski (1), Botond Ferenczi (1), Alin Câmpan (1), Vlăduț Vlad (1), Lazo Majnov, Andras Szasz, Adrian Sipos, Chike Onyejekwe.
Antrenor: Vlad Caba.
HCM Minaur: Viorel Viman (6 intervenții), Andrei Drăghici, Vasile Viman (a aparat 3 de 7m) – Andrei Grasu (10 goluri – unul din 7m), Călin Leordean (5), Alexandru Sabou (4), Bogdan Mihai (4), Alin Bondar (4 – 7m), Mihai Bușecan (2), Bogdan Baican, Devid Munea, Daniel Bera.
Antrenori: Gheorghe Covaciu și Adi Popovici.