AcasăEvenimentO FINALĂ NEBUNĂ - (GALERIE FOTO) CSM București a câștigat Liga Campionilor...

O FINALĂ NEBUNĂ – (GALERIE FOTO) CSM București a câștigat Liga Campionilor după prelungiri și aruncări de la 7 metri!

CSM București a câștigat trofeul Ligii Campionilor la handbal feminin, după ce a învins formația maghiară Gyor ETO cu scorul de 29-26 (13-12, 22-22), după prelungiri și aruncările de la 7 metri, în finala desfășurată duminică, în Papp Laszlo Arena din Budapesta.

Debutantă în Liga Campionilor, CSM București a câștigat după ce timpul regulamentar de joc și două reprize de prelungiri s-au încheiat la egalitate. După ce Pessoa a apărat două lovituri de la 7 metri, CSM București a terminat meciul învingătoare.

Prima parte a fost una extrem de echilibrată, în care s-au marcat puține goluri și practic cele doua echipe au mers cap la cap.
Portărița Jelena Grubisic a fost din nou eroină în poartă cu intervențiile sale, dar cea mai buna jucătoare a fost de departe Bella Gullden, cu cele 9 goluri marcate până la pauză. Practic, suedeza a făcut ce a vrut pe teren, apărarea lui Gyor fiind de fiecare dată depășită.

În timpul primei reprize, e demn de remarcat faptul că Gullden devenise golghetera Ligii Campionilor, matematic, ea având nevoie, înainte de meci, de doar 4 goluri pentru a face acest lucru.

S-a terminat 13-12 pentru CSM la pauză, după un ultim gol marcat la 12-12 de la 7 metri, de, evident, Isabelle Gullden.

Partea secundă a fost în mare parte asemănătoare cu prima, cu CSM și Gyor care au semănat cu doi boxeri în ultima rundă, lovind decisiv când au ocazia.

Scorul a fost strâns până în ultima clipă, când la 21-21 Gyor a primit un 7 metri decisiv, pe care Gorbicz l-a executat așa cum trebuia în fata braziliencei Pessoa.

Dramatismul a fost nebun până la final, pentru că Torstensson a egalat cu un șut fabulos de la 9 metri. Era 22-22 și se mergea în prelungiri.

Și pentru ca nebunia să continuie, fanii de la Budapesta au primit, după primele două reprize de prelungiri și lovituri de la 7 metri, pentru că CSM a egalat incredibil pe final, de la 23-25 la 25-25, după un 7 metri executat cu sânge rece de Gullden.

Loviturile au fost și ele dramatice, Gullden, Martin, Rodrigues și Brădeanu marcând pentru noi, Pessoa fiind o mare eroină, apărând două lovituri incredibile.

A fost 4-1 așadar, CSM aducând Liga Campionilor în România pentru prima dată după 52 de ani. Trebuie remarcat că este prima finală din istoria Ligii care se termină la lovituri de la 7 metri.

România a mai câștigat de două ori cea mai importantă competiție europeană intercluburi, când aceasta se numea Cupa Campionilor Europeni, Știința București (1961) și Rapid București (1964). Universitatea Timișoara a jucat finala în 1973, Știința Bacău în 1986, iar Oltchim Rm. Vâlcea a disputat finala Champions League în 2010.

CSM București: Jelena Grubisic, Mayssa Pessoa, Alina Iordache — Isabelle Gullden (15 goluri), Iulia Curea, Ana Paula Rodrigues Belo (2), Line Anna Ryborg Jorgensen, Cristina Vărzaru (1), Bianca Bazaliu, Aurelia Brădeanu (1), Linnea Torstensson (3), Cristina Nan, Ekaterina Vetkova, Carmen Martin Berenguer (4), Oana Manea (3), Maria Fisker. Antrenor: Kim Rasmussen.
Gyor: Kari Aalvik Grimsbo, Eva Kiss — Jana Knedlikova (1), Ida Alstad, Heidi Loke (8), Anette Emma Hudak, Julia Harsfalvi, Anita Gorbicz (1), Aniko Kovacsics (3), Linn Jorum Sulland (3), Rita Lakatos, Eduarda Amorim (5), Adrienn Orban, Cornelia Groot (4), Yvette Broch (1), Gabriella Toth. Antrenor: Martin Ambrosio.

Au arbitrat Kjersti Arntsen, Guro Roen (ambele din Norvegia); delegați EHF: Carmen Manchado Lopez (Spania), Mona Forstrom (Finlanda).