AcasăEvenimentSportHandbal. CMT. Eliza a fost cea mai bună jucătoare, dar România a...

Handbal. CMT. Eliza a fost cea mai bună jucătoare, dar România a fost învinsă de Brazilia

După ce ieri au învins Tunisia fără probleme, fetele antrenate de Dumitru Muşi şi Costică Buceschi au pierdut partida cu Brazilia, scor 22-24, după ce la pauză aveau un avantaj de trei goluri.
Prima repriză a fost una foarte bună pentru România, care s-a instalat rapid la conducere şi părea să nu aibă probleme prea mari în faţa echipei ce învinsese ieri Olanda. Eliza Buceschi a marcat pentru 5-2 după zece minute de joc, iar diferenţa a crescut până la cinci lungimi (10-5, 11-6, 12-7, 13-8). Până la finalul reprizei, braziliencele au reuşit să se apropie pe tabelă, prin golurile lui Malta şi Fais şi România intra la cabine cu un avantaj de trei goluri (13-10).
Odată cu începerea părţii secunde au început şi problemele pentru România, care nu a fost la fel de lucidă pe faza de atac iar Brazilia a taxat rapid acest lucru. Pontes a restabilit egalitatea pe tabelă la şapte minute de la reluare (15-15), iar din acel moment s-a mers cap la cap până în minutul 55, când Brazilia a punctat de două ori consecutiv şi s-a desprins pentru prima dată în acest meci la două goluri (23-21). România a încercat să revină, Buceschi marcând pentru 22-23 cu trei minute înainte de final şi a avut şansa egalării, însă Pricopi a faultat în atac şi Fais a închis tabela cu un minut înainte de final. Tricolorele vor avea un alt meci dificil mâine, în compania Croaţiei, care a pierdut primul meci de la acest turneu la limită, 21-22 în faţa Norvegiei.
Brazilia-România 24-22 (10-13)
Brazilia:
Portari: Nogueira (5/17), Bordin (4/14)
Marcatoare: Malta (7/10, 4/4 la 7m), Pontes (5/8), Batista (4/7), Fais (3/5), Diane (3/5), Rigo (1/2), Battendieri (1/2)
Au mai evoluat: E. Gomes (0/1), De Oliveira (0/1), Rodrigues (0/1), F. Gomes (0/2), Araldi
Neutilizate: Holtz, Costa
Antrenor: Eduardo Carlone
România:
Portari: Dedu (10/32), Arghir (0/1), Mureşan (0/2)
Marcatoare: Buceschi (12/14, 9/9 la 7m), Pricopi (5/8), Apipiei (2/4), Bărbos (1/1), Safta (1/2), Perianu (1/7)
Au mai evoluat: Varga (0/1), Florea (0/2), Ianaşi, Ciunt, Ivan, Florica
Neutilizată: Predoi
Antrenori: Dumitru Muşi, Costică Buceschi
Cea mai bună jucătoare a Braziliei: Juliana Malta Varela
Cea mai bună jucătoare a României: Eliza Buceschi

Sursa: handbalvolei.ro