AcasăEvenimentSportHANDBAL – România a pierdut în fața naționalei Germaniei după ca a...

HANDBAL – România a pierdut în fața naționalei Germaniei după ca a ratat șase aruncări de la 7 metri!

Primul adversar tare a consemnat şi prima înfrîngere a României la Campionatul Mondial de la Novi Sad. Tricolorele lui Gheorghe Tadici au pierdut în faţa Germaniei, scor 23-26. Cu Muller în mare formă, nemţoaicele s-au desprins încă din start, dar la pauză aveau un singur gol avantaj.

Echipa României a alternat momentele bune cu unele slabe în al treilea joc al său din grupă, diferența făcându-se la exactitatea din punctul de la 7 metri, din care tricolorele au ratat de nu mai puțin de șase ori (Marin – 2, Neagu – 2, Brădeanu – 1, Nechita – 1).

Germania a început bine meciul și a condus cu 1-0 (min. 4) și 4-1 (7). Echipa noastră a revenit în joc, după momente mai puțin reușite, și s-a apropiat la un singur gol, 4-3 (9). Jucătoarele antrenate de Gheorghe Tadici nu și-au găsit ritmul în atac, iar în apărare au fost surprinse de aruncări în forță de la 9 metri, astfel că scorul a devenit 8-4 (16), iar apoi 10-5 (17). România reușit să se apropie pe tabelă, la 10-8 (21), profitând de momentele de superioritate numerică, iar la pauză diferența a fost de doar un gol în favoarea Germaniei, 13-12, ultimul gol al tricolorelor fiind reușit în inferioritate. România a ratat nu mai puțin de trei aruncări de la 7 metri în prima repriză (Brădeanu – 1, Marin – 2).

Repriza a doua a început slab pentru echipa noastră, cu trei goluri încasate și un nou 7 metri irosit (Nechita). Germania a avut 16-12 (33), 20-14 (43) și 21-15 (44), fetele noastre marcând doar trei goluri în primul sfert de oră de la reluare. Apoi, Neagu și Brădeanu au început să găsească mai multe soluții, echipa s-a apărat mai bine și diferența a scăzut la trei goluri (21-18) și apoi la două (23-21, min. 53). În cele din urmă, Germania a reușit să învingă cu 26-23 și România va avea un drum dificil de parcurs în continuare.

Au evoluat echipele:

Germania: Clara Woltering – Marlene Zapf, Saskia Lang, Natalie Augsburg (2 goluri), Wiebke Kethorn, Anna Loerper (2), Kim Naidzinavicius (4 goluri), Laura Steinbach (4), Anja Althaus (1), Nadja Nadgornaja (2), Susann Muller (11). Selecționer: Heine Jensen.

România: Paula Ungureanu, Talida Tolnai – Crina Pintea, Adriana Nechita (6), Cristina Neagu (4), Aurelia Brădeanu (2), Adriana Țăcălie, Gabriela Perianu (3), Luciana Marin (3), Valentina Ardean-Elisei (1), Georgiana Ciuciulete (3), Oana Manea (1). Selecționer: Gheorghe Tadici.

Arbitri: Anders Birch, Dennis Stenrand (ambii din Danemarca); Delegat IHF: Leon Kalin (Slovenia).