AcasăEvenimentSportHandbal. CM Spania. Dramatism în meciurile disputate aseară în grupa C!

Handbal. CM Spania. Dramatism în meciurile disputate aseară în grupa C!

Meciuri de un dramatism rar au avut loc, joi, in Grupa C a Campionatului Mondial de handbal masculin. In derbiul grupei s-au intalnit Serbia si Polonia. Intreaga partida a fost in fapt o cursa de urmarire a polonezilor. Handbalistii sarbi au avut avantaj pe tabela de marcaj chiar si cinci goluri diferenta.

Polonezii au reusit sa egaleze scorul la 24-24, pentru ca apoi sa dea lovitura de gratie cu doua secunde inainte fluierului final. Pe ultimul atac, Robert Orzechowski a marcat golul victoriei si a adus calificarea nationalei sale in optimile mondialului.

Intr-o alta partida, Slovenia a invins la limita, scor 27-26, selectionata Belarus. Ambele formatii au mers aproape cap la cap in repriza secunda, pentru ca in ultimul minut scorul sa fie egal 26-26. A fost momentul cheie al partidei. Golgheterul la zi al mondialului, Sirahei Rutenka din Belarus, a comis un sapte metri si a fost eliminat.

Sloveni au inscris, iar handbalisti bielorusi fara liderul lor in teren nu au reusit sa fructifice ultima faza de joc. Belarus va juca meciul decisiv, pentru calificare in faza urmatoare, contra Arabiei Saudite care a invins greu, scor 24-22, Coreea de Sud. Capul de afis al zilei s-a jucat la Madrid, unde Spania a invins, scor 28-22, Ungaria.

Iata rezultatele si clasamentul la zi:
Grupa C: Slovenia – Belarus 27-26, Coreea de Sud – Arabia Saudita 22-24, Polonia – Serbia 25-24

Clasament: 1.Slovenia 8p, 2.Serbia 6p, 3.Polonia 6p, 4.Belarus 2p, 5.Arabia Saudita 2p, 6.Coreea de Sud 0p.

Grupa D: Algeria – Australia 39-15, Spania – Ungaria 28-22, Croatia – Egipt 24-20

Clasament: 1.Spania 8p, 2.Croatia 8p, 3.Ungaria 4p, 4.Algeria 3p, 5. Egipt 1p, 6.Australia 0p.