AcasăEvenimentSportHANDBAL - Brazilianca Eduarda Amorim, cea mai valoroasă jucătoare la Campionatul Mondial....

HANDBAL – Brazilianca Eduarda Amorim, cea mai valoroasă jucătoare la Campionatul Mondial. Vezi Echipa Stelelor!

Federaţia Internaţională de Handbal a anunţat, duminică, după ce Brazilia a câştigat titlul mondial la Belgrad, în faţa Serbiei, componenţa All Star Team, handbalista Eduarda Amorim fiind declarată cea mai valoroasă din competiţie.

Potrivit anunţului IHF, All Star Team – Echipa Stelelor, este formată din următoarele jucătoare: Barbara Arenhart (Brazilia) – cel mai bun portar, Maria Fisker (Danemarca) – cea mai bună extremă stânga, Sanja Damjanovici (Serbia) – cel mai bun inter stânga, Anita Gorbicz (Ungaria) – cel mai bun centru, Susan Muller (Germania) – cel mai bun inter dreapta, Sun Hee Woo (Coreea de Sud) – cea mai bună extremă dreapta şi Draga Cvijici (Serbia) – cel mai bun pivot.

Cea mai valoroasă jucătoare a Campionatului Mondial – MVP – a fost declarată interul Eduarda Amorim (Brazilia).

Echipa de handbal feminin a Braziliei a cucerit, duminică, la Belgrad, titlul mondial, după ce a învins în finala mare a competiţiei reprezentativa Serbiei, cu scorul de 22-20 (13-11), în faţa de 20.000 de spectatori. Tot duminică s-a disputat şi finala mică a Mondialelor din Serbia, medalia de bronz revenind Danemarcei, care a învins Polonia, cu scorul de 30-26 (12-15).

Naţionala României a fost eliminată, în 15 decembrie, în optimile de finală de Polonia, cu scorul de 31-29 (13-17).

România a încheiat anterior grupa D preliminară pe locul doi, rezultatele sale fiind următoarele: 27-17 cu Tunisia, 32-13 cu Australia, 23-26 cu Germania, 21-17 cu Ungaria şi 29-23 cu Cehia.

Clasamentul final al CM din Serbia este următorul: 1. Brazilia, 2. Serbia, 3. Danemarca, 4. Polonia, 5. Norvegia, 6. Franţa, 7. Germania, 8. Ungaria, 9. Spania, 10. România, 11. Muntenegru, 12. Coreea de Sud, 13. Olanda, 14. Japonia, 15. Cehia, 16. Angola, 17. Tunisia, 18. China, 19. Argentina, 20. Congo, 21. Paraguay, 22. Algeria, 23. Republica Dominicană şi 24. Australia.

Titlul mondial în 2011 a fost câştigat de Norvegia, România clasându-se pe locul 13.

Ediţia din 2015 a Campionatului Mondial feminin va avea loc în Danemarca.