AcasăEvenimentSportHANDBAL - ASC Corona Brașov s-a calificat în semifinalele Cupei EHF

HANDBAL – ASC Corona Brașov s-a calificat în semifinalele Cupei EHF

Echipa feminină de handbal ASC Corona Brașov a obținut calificarea în semifinalele Cupei EHF, după ce a obținut o egalitate, 21-21, în meciul retur disputat duminică cu formația daneză HC Ostende la Brașov.

La adăpostul celor 8 goluri din turul sferturilor Cupei EHF cu Odense, Corona Brașov nu a forțat în meciul de acasă cu danezele. Dupa o primă parte în care au condus permanent, chiar și la două goluri diferență, jucătoarele antrenate de Bogdan Burceaau intrat într-un con de umbră.

Corona nu a mai marcat din minutul 26 – când conducea cu 9-8 – până în minutul 34, când a egalat la 10. Doar o singură dată au fost în avantaj sportivele din România în repriza secundă, 18-17, în minutul 52. Partida s-a incheiat la egalitate, 21-21, iar brașovencele merg în penultimul act al celei de-a doua competiții continentale.

„Ne doream să câștigăm, dar n-am arătat aceeași față ca acolo”, a declarat Bogdan Burcea, antrenorul Coronei Brașov.

Formația brașoveană merge în semifinalele Cupei EHF, performanță ce a fost atinsă ultima oară în 2009, cu Herbert Muller pe bancă.

„Promitem să facem tot posibilul să mergem mai departe. O finală de Cupa EHF nu e la îndemâna oricui”, a adăugat tehnicianul.

„Ne bucurăm foarte tare pentru calificare și le mulțumim celor care ne-au susținut din primul până în ultimul minut. Sperăm să trecem și de următoarea echipă”, a spus și interul Cristina Zamfir.

În meciul tur, brașovencele conduse de antrenorul George Burcea s-au impus cu 29-21 și au avansat în semifinalele Cupei EHF, unde vor înfrunta o echipă germană, învingătoarea din confruntarea TuS Metzingen și HC Leipzig.