AcasăEvenimentSportHaltere. Campionatul European. Bistrițeanul Răzvan Martin a cucerit o medalie de aur...

Haltere. Campionatul European. Bistrițeanul Răzvan Martin a cucerit o medalie de aur și două de argint!

Răzvan Martin a câştigat trei medalii la Campionatul European de haltere din Turcia, una de aur şi două de argint, la categoria 77 de kilograme.
La stilul smuls, sportivul roman a intrat în concurs la 155 de kilograme, ridicate din prima încercare. Răzvan Martin a mărit miza, la 159 kilograme, cu care a şi cucerit medalia de aur deși a ratat a treia încercare, la 161.
La aruncat, Martin a ratat primele două încercări, la 187 şi 188 kilograme, dar s-a echilibrat cu emoţii în cea de-a treia, tot la 188 kilograme, obţinând medalia de argint. Aurul continental a fost cucerit de albanezul Erkand Qerimaj (190 kg), atât în proba de aruncat, cât şi la total (348 kg).
La total, componentul lotului României a obţinut medalia de argint (347 kg), fiind cel mai prolific sportiv tricolor după patru zile competiţie.
Delegaţia României a mai câştigat o medalie, prin Florin Croitoru (argint la smuls, cat. 62 kg), sportivul clasându-se pe locul 7 la aruncat şi pe locul 4 la total. Marius Gîscan a ocupat locul 9 la smuls, la aceeaşi categorie, iar Dana Berchi (cat. 53 kilograme) a fost pe locul 10. Elena Andrieş (48 kg) s-a clasat pe locul patru, la ambele stiluri şi total. Andrieş a ridicat 78 kilograme la smuls şi 95 la aruncat, totalizând 173 kilograme.
La categoria 63 kilograme, Loredana Toma s-a clasat pe locul 7 (smuls-82 kg, 102-aruncat, 187-total).
La CE Turcia, România este reprezentată de 10 sportivi, 5 băieţi şi 5 fete, obiectivul propus – cucerirea a două medalii – fiind deja depășit. Participă 110 sportive şi 165 sportivi, din 36 de ţări.