AcasăEvenimentSportHALEP E ÎN FINALĂ - Jucătoarea noastră a făcut un meci de...

HALEP E ÎN FINALĂ – Jucătoarea noastră a făcut un meci de zile mari în semifinală pierzând doar două game-uri!

Simona Halep a făcut unul dintre cele mai bune meciuri din carieră și s-a calificat în finala de la Madrid.Simona Halep s-a calificat foarte uşor în finala turneului WTA de la Madrid, dotat cu premii totale de 4.771.360 dolari, vineri, după ce a trecut cu 6-2, 6-0 de Samantha Stosur în semifinale.

Halep, numărul şapte mondial, nu i-a lăsat nicio şansă adversarei, pe care a învins-o în doar 50 de minute, şi s-a calificat astfel în cea de-a 20-a finală a carierei.

Stosur a început bine şi a condus cu 1-0 şi 2-1, dar apoi jocul său s-a rupt, iar Halep a părut de neoprit. Jucătoarea de la Antipozi, care în sferturi a eliminat-o pe Patricia Ţig, nu a mai reuşit să revină în joc şi a pierdut punct după punct.

Halep a avut 13 mingi direct câştigătoare şi doar 6 erori neforţate, în timp ce Stosur a reuşit 6 mingi direct câştigătoare şi a comis 23 de erori neforţate. Australianca (32 ani, 23 WTA) nu a reuşit să îşi creeze nici măcar o minge de break.

„A fost un meci bun. Vreau să o felicit pe Sam, a făcut un turneu bun. Sunt bucuroasă că voi juca mâine finala. Vreau să le mulţumesc tuturor. Sunt fericită că voi juca din nou în finală. Iubesc să joc la Madrid, e turneul meu preferat. Sper ca mâine voi juca din nou foarte bine şi voi da totul ca să câştig”, a spus Simona după meci.

Cele două jucătoare erau la egalitate, 3-3, la meciuri directe, după ce australianca s-a impus în primele trei confruntări, iar Halep le-a câştigat pe ultimele trei. Ultimele două au fost finale, în 2013, la Moscova şi Sofia.

Halep, finalistă în 2014 la Madrid, şi-a asigurat un cec de 447.630 euro şi 650 de puncte WTA, iar în finală o va înfrunta pe Dominika Cibulkova (Slovacia), care a trecut în prima semifinală de americanca Louisa Chirico în două seturi, cu 6-1, 6-1.

Cibulkova (27 ani, 38 WTA) o conduce pe Halep cu 3-1 la meciurile directe. Singura victorie a româncei datează din 2012, în sferturi, la Bruxelles, pe zgură, 0-6, 6-4, 6-3. Cibulkova s-a impus în 2011 în primul tur la s-Hertogenbosch (iarbă), cu 6-3, 6-0, în 2013 la Indian Wells, 7-5, 7-6 (3), în turul al doilea, şi în 2014, în sferturi la Australian Open, cu 6-3, 6-0, ultimele două pe hard.

Simona se afla la a doua finala la Madrid din cariera, dupa cea din 2014, cand a pierdut in fata mariei Sharapova.

Pentru Simona, calificarea in finala de la Madrid este cea mai buna performanta din acest an, in care a mai disputat doua sferturi la Indian Wells si Miami si semifinale la Sydney.