AcasăEvenimentSportGUSTUL VICTORIILOR - Simona Halep a castigat si turneul de la 's-Hertogenbosch

GUSTUL VICTORIILOR – Simona Halep a castigat si turneul de la ‘s-Hertogenbosch

Jucatoarea romana de tenis, Simona Halep, a reusit o performanta deosebita, castigat turneul WTA de la ‘s-Hertogenbosch, Olanda.
La o saptamana dupa ce s-a impus in primul turneu din cariera, la Nurnberg, sportiva noastra a scris istorie in Olanda, adjudecandu-si a doua intrecere WTA consecutiva.
In finala turneului de la ‘s-Hertogenbosch, Simona a trecut de belgianca Kirsten Flipkens in doua seturi, scor 6-4, 6-1.

Romanca a inceput bine finala din Olanda, reusind doua breakuri si conducand cu 3-0 in primul set. Flipkens a incercat sa revina, a izbutit un re-break, insa a fost prea putin, pierzand setul cu 6-4.
Actul secund a avut, in mare aceeasi desfasurare, Simona facand repede 3-0, dupa aceea castigandu-si serviciul si impunandu-se cu 6-2.
Demn de mentionat este faptul ca in primul set finala a fost oprita pentru cateva minute din cauza ploii care si-a facut aparitia in Olanda. O alta romanca, Irina-Camelia Begu, a castigat, vineri, proba de dublu de la ‘s-Hertogenbosch facand pereche cu Anabel Medina Garrigues, din Spania.