AcasăEvenimentSportGREU PE TREI FRONTURI – A treia înfrângere pentru HCM Baia Mare...

GREU PE TREI FRONTURI – A treia înfrângere pentru HCM Baia Mare în 61 de partide disputate în campionat

CSM București a învins campioana HCM Baia Mare cu scorul de 29-23 (15-12), joi seara, în Sala Polivalentă Ioan Kunst-Ghermănescu din Capitală, în derby-ul Ligii Naționale de handbal feminin, desfășurat în cadrul etapei a 22-a.Cu cinci etape înainte de terminarea sezonului regulat în campionatul naţional, CSM Bucureşti, locul 2 în clasament, a primit vizita celor de la HCM Baia Mare, campioana en-titre şi liderul la zi.

Având în vedere ultimele rezultate ale maramureşencelor în Liga Campionilor, precum şi victoria lor la trei goluri diferenţă în tur, HCM Baia Mare era favorită înaintea confruntării de la Sala Polivalentă din Capitală. Numai că, pe parchet, în faţa a 5.000 de spectatori, calculele hârtiei au fost date peste cap.

HCM a condus cu 3-1 după trei minute şi cu 6-5 după 13 minute, însă apoi a fost neputincioasă în faţa adversarei. La pauză, CSM Bucureşti a avut 15-12 pe tabelă, pentru ca la final să câştige cu un nesperat 29-23! A fost doar a treia înfrângere suferită în campionat de HCM Baia Mare în ultimele 61 de partide, celelate două insuccese fiind consemnate în fața brașovencelor de la Corona.

Ultima reuşită a primei reprize a fost una dintre cele mai frumoase ale campionatului. CSM a beneficiat de o lovitură de la 9 metri, moment în care cronometrul era oprit şi suedeza Linnea Torstenson avea numai varianta unei execuţii direct spre poarta adversă. Jucătoarea de 31 de ani a trimis peste zidul format din toate jucătoarele de la HCM Baia Mare şi a ţintit vinclul porţii, stabilind şi scorul primelor 30 de minute: 15-12 pentru HCM. Cu siguranță că a fost o execuție care a ridicat mult moralul jucătoarelor gazdă, iar efectul a fost invers în tabăra băimărencelor.

Impresionantă evoluția jucătoarei Rodrigues, cea care, practic, prin tot ce a făcut pe teren, indiferent pe ce post a jucat, și-a adus contribuția decisivă la înfrângerea echipei noastre.

Pentru CSM Bucureşti au marcat: Rodrigues (10 goluri), Torstensson (5), Martin (3), Da Silva (3), Cavaleiro (2), Vizitiu (1), Glibko (1), Curea (1), Manea (1), Bazaliu (1) şi Vetkova (1).

Golurile campioanei au fost înscrise de: Abbingh (5), Davidenko (4), Elisei-Ardean (3), Lobach (3), Marin (2), Do Nascimento (2), Nechita (2), Makeeva (1) şi Buceschi (1).

Cu patru etape înainte de terminarea sezonului regulat, HCM Baia Mare rămâne pe locul 1 cu 60 de puncte, însă avansul ei a fost redus la un singur punct, CSM Bucureşti e pe doi cu 59 de puncte. În mod normal, dacă nu cumva CSM își recâștigă la TAS punctele pierdute la masa verde cu Craiova, situația în clasament va rămâne exact cum este acum. Pentru că e greu de crezut că una din cele două formații va mai pierde vreun punct în cele patru partide care au rămas de disputat.