AcasăEvenimentSportGREU DE CREZUT - Podium surprinzător în Marele Premiu al Azerbaidjanului

GREU DE CREZUT – Podium surprinzător în Marele Premiu al Azerbaidjanului

GREU DE CREZUT Daniel Ricciardo a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Azerbaidjanului. Victorie surprinzătoare la Baku pentru australianul de la Red Bull.

Finlandezul Valtteri Bottas (Mercedes) i-a „furat” pe ultima linie dreaptă locul 2 canadianului Lance Stroll. Sebastian Vettel a încheiat cursa al patrulea, în faţa lui Lewis Hamilton. Este a cincea victorie din carieră în Formula 1 pentru Ricciardo.

Debutantul Stroll (18 ani) se află la primul podium din carieră, în timp ce Alonso a adus primele puncte pentru McLaren-Honda în 2017.

Pentru a atinge acest obiectiv, australianul a avut nevoie de trei intervenţii ale maşinii de siguranţă şi un steag roşu. Acesta din urmă a apărut în turul 23, din cauza resturilor depistate pe linia de start-sosire.

594fd37795f9cfe65a0a821a

Anterior, în spatele safety-car-ului, s-a petrecut un incident care a schimbat complet faţa cursei. Sebastian Vettel, aflat pe locul al doilea, l-a lovit din spate pe liderul Lewis Hamilton, care a frânat brusc în virajul 15.

După ultimul restart, Vettel a fost găsit vinovat şi amendat cu un stop and go de 10 secunde. Cu câteva tururi mai devreme a intrat la boxe, neprogramat, şi Lewis Hamilton, din cauza colierului de protecţie a capului care se slăbise.

Cei doi au revenit pe circuit despărţiţi de doar câteva zecimi de secundă. De pe urma nebuniei iscate au profitat Daniel Ricciardo, Lance Stroll şi Valtteri Bottas.

Finlandezul a fost implicat, după start, într-un acroşaj cu Kimi Raikkonen, a schimbat aripa faţă, a pierdut un tur faţă de lider, dar a profitat de neutralizări şi a urcat pe locul 3.

Mai mult, Bottas a recuperat pe final suficient cât să îl atace decisiv pe Lance Stroll pe ultima linie dreaptă din cursă. Bottas a incheiat pe 2, iar Stroll pe 3 şi a devenit cel mai tânăr pilot care a prins podiumul în Formula 1.

Daniel Ricciardo a câştigat la Baku pentru prima dată în sezonul 2017. Vettel şi Hamilton au sosit pe locurile 4 si 5, iar germanul are un avans de 14 puncte în clasamentul general.

Clasament final: 1. Ricciardo, 2. Bottas, 3. Stroll, 4. Vettel, 5. Hamilton, 6. Ocon, 7. Magnussen, 8. Sainz, 9. Alonso, 10. Wehrlein, 11. Ericsson, 12. Vandoorne, 13. Grosjean, 14. Raikkonen.

În urma acestor rezultate, Sebastian Vettel (Ferrari) rămâne liderul clasamentului piloţilor, cu 153 de puncte, în timp ce Lewis Hamilton (Mercedes) se află pe locul secund, cu 139 de puncte, iar Valtteri Bottas (Mercedes) completează podiumul, cu 111 puncte. Daniel Ricciardo (Red Bull), câştigătorul cursei de la Baku, a urcat pe locul patru, cu 92 de puncte.

Următoarea etapă din Formula 1 va fi la Spielberg, în Austria, pe 9 iulie, în direct pe canalele Digi Sport.